actief binnen de Section on Archival Education van de International Council on Archives (ICA). Hij introduceerde er zijn opvolger Thomassen, die later vice-presi dent en vervolgens president van de sectie werd. Op zijn beurt vergezelde Hans deze enkele malen naar vergaderingen van de sectie waar hij al spoedig indruk maakte door zijn analytisch vermogen, kennis van didactiek en welbespraaktheid in andere talen. Hij ontwikkelde zich tot een veelgevraagd spreker over deze onderwerpen op congressen. Hij zag in dat om het archiefonderwijs op een hoger plan te brengen internationale samenwerking noodzakelijk was; hij was de drijvende kracht bij het tot stand brengen van een Europees netwerk van archief opleidingen. Als een erkenning van zijn internationale activiteiten zag hij zijn verkiezing tot president van de Section on Archival Education en qualitate qua tevens benoeming tot lid van het executive committee van de International Council on Archives, in 2004. Zijn laatste publieke optreden was in die hoedanigheid, eind november 2006, tijdens de CITRA op Curacao, de twee weken voorafgaand aan een korte vakantie bij vrienden in Suriname. Tijdens zijn verblijf in Suriname is hij in zijn slaap overleden. Drijvende kracht De Archiefschool verliest in hem een drijvende kracht, het archiefwezen een collega die de archivistiek na aan het hart lag, en waarover hij met inzicht en intelligentie kon discussiëren. Zijn verdiensten zijn onmiskenbaar, al zullen ze doorgaans voor velen niet direct zichtbaar zijn geweest. Zijn kinderen verliezen te vroeg hun vader, die hen meer heeft moeten missen dan hem lief was. Wij zullen zijn kennis, inzet en enthousiasme gaan missen. Peter Horsman Op reis naar naar Dubai. Hans Scheurkogel: analytisch, didactisch en welbespraakt. 15

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 17