het uitvoeren van een aantal records management cursussen in Finland, IJsland, Frankrijk en Nederland. De bevindingen werden verwerkt in het model en vast gelegd in een handboek. De digitale leeromgeving: Moodle Voor de ontwikkeling had ook de ICA-werkgroep al gewerkt met software voor samenwerking. Daarvoor had de Archiefschool haar eigen Microsoft Sharepoint omgeving ter beschikking gesteld. De Archiefschool had al ervaring met Sharepoint als digitale leeromgeving, vooral voor de cursussen Digitaal Depot. Een echte leeromgeving is Sharepoint echter niet, al laat het zich goed koppelen met Blackboard. Blackboard zelf was geen reële optie vanwege de hoge kosten. Een alternatief werd gevonden in Moodle, een open source software, meertalig en speciaal voor en door het onderwijs ontwikkeld, met wereldwijd een groot aantal actieve, professionele gebruikers. Omdat Moodle web-based is, hoeft het niet noodzakelijk op een eigen server geïnstalleerd te worden. Dankzij het netwerk van de Archiefschool kon een bedrijf gevonden worden dat de software al had geïnstalleerd en bereid was een testsite voor het project in te richten waarmee de werkgroep kon experimenteren. Deze experimenten leidden weer tot nieuwe inzichten. Zo kent Moodle drie cursus formats. Het eerste is de traditionele chro nologische ordening van de leseenheden; Moodle noemt dat het weekly format, elke week een les, een opzet die de meeste onderwijsinstellingen hanteren. Dit format is zeer geschikt voor cursussen die volgens een tevoren bepaalde agenda verlopen. Het tweede format organiseert de module naar de onderwerpen die aan de orde komen, het topic format. De student of groep kan daarin het eigen tempo, agenda en volgorde bepalen. Dit format lijkt onder andere heel geschikt voor gerichte probleemoplossing: de analyse leidt tot eerst tot de identificatie van de te onderzoeken aspecten of deelonderwerpen, die achtereenvolgens of parallel onder handen genomen kunnen worden. Het derde format noemt Moodle het social format. In feite gaat het daarin vooral om uitwisseling van ideeën rond een bepaald thema of probleem. Het social format goed inzetbaar als middel om samenwerking te bevorderen, maar dat geldt zeker ook voor het topic format. Moodle biedt echter meer dan cursusstructuren. De software omvat een aantal faciliteiten voor actief leren zoals wikis, blogs en terminologieën. In veel gevallen zijn deze instrumenten ook goede middelen om embedding vorm te geven en het actief leren te bevorderen. Zo voegde Moodle nieuwe didactische vormen aan het model toe. Bijvoorbeeld kunnen deelnemers rond een tekst of een casus een wiki ontwikkelen. Met behulp van blogs kunnen ze leerervaringen delen; het actief opzetten van een terminologie is een goed middel om zich een begrippenapparaat eigen te maken. Verdieping en verbreding In 2007-2008 nam de Archiefschool het onderdeel training in het MATRA project voor haar rekening.9 Een enquête naar opleidingsbehoeften en beschikbare exper tise, die de directie van de Kroatische rijksarchiefdienst had laten uitvoeren, vormde het uitgangspunt voor een onderzoek naar de manier waarop een oplei- PROFESSIONAL 172

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 174