welke praktijkopdracht uitvoeren en welke medewerker kan jou wanneer helpen met de praktijkopdrachten? De studenten kijken wat verward, maar al snel gaan ze op pad om de praktijkopdrachten tot een goed einde te brengen. Druk werkend, vragend en schrijvend vinden de praktijkopleiders de studenten een korte tijd later terug bij de afdeling waar de eerste praktijkopdracht uitgevoerd wordt. Om vijf uur 's middags komen de studenten en de praktijkopleiders samen om de dag te bespreken en de plannen voor morgen te maken. Moe, vol ervaringen en kennis en nog een beetje zorgelijk gaan de studenten naar huis. Nog vier dagen kennis en ervaringen opdoen te gaan! Na de praktijkopdrachtenweek werken de studenten de uitgevoerde praktijkop drachten uit in een portfolio. Wat heb ik ook alweer gedaan? Hoe werkte dat systeem ook alweer? Wat vond ik van dat werk en die afdeling? Hoe zat het ook alweer met vervangen van documenten en het vernietigen ervan? Wat zijn de ken merken van een archief? In korte tijd vullen de studenten hun portfolio met ver slagen van werkzaamheden, antwoorden op inhoudelijke en reflectievragen en bijlagen die ter illustratie dienen bij de verslagen en antwoorden. De ene portfolio ziet er nog mooier uit dan de ander. De portfolio's worden nagekeken door het opleidingsinstituut. Zodra de portfolio's zijn opgestuurd naar het opleidings instituut en zijn goedgekeurd slaken de studenten een zucht van verlichting. Ze hebben rust. Maar niet voor lang. Het examen komt eraan! Een proeve van bekwaamheid Na goedkeuring van het portfolio mag het praktijkexamen worden afgelegd. Een proeve van bekwaamheid is een onderdeel van het praktijkexamen medewerker informatiedienstverlening, uitstroomrichting informatieverzorger. Elke kerntaak en de daarbij behorende praktijkopdrachten worden getoetst in een proeve van bekwaamheid. Er zijn vier kerntaken en dus ook vier proeven van bekwaamheid. Samen vormen deze vier proeven van bekwaamheid het praktijkexamen, dat na voldoende uitvoering ervan leidt tot het MB04-diploma. De proeven worden uit gevoerd op dezelfde werkplekken en binnen dezelfde werkzaamheden als de prak tijkopdrachten. UWV DIV heeft hiervoor op diverse afdelingen een examenplek ingericht. Daarnaast zijn meerdere collega's geïnstrueerd om de proeven te onder steunen door als klant een rol te spelen in de simulatie van de werkzaamheden die binnen de proeven worden uitgevoerd. Na het volgen van de lessen en bijwonen van de excursies, het volgen van de prak- tijkopdrachtenweek, het maken van een portfolio en het oefenen van de proeven is het zover: de ochtend van het praktijkexamen. Zenuwachtig maar zelfverzekerd zit de student samen met de praktijkopleider en twee examinatoren te wachten tot het tijd is om te beginnen. De klok slaat negen uur. De student leest hardop de opdracht voor die op zijn examenblad staat en begint te vertellen over het werk proces en de systemen terwijl hij het poststuk opent, het document beoordeelt en registreert. Een van de examinatoren stelt een vraag. De student is even in de war gebracht, maar herpakt zichzelf al snel. Hij beantwoordt de vraag terwijl hij het document in een dossiermap legt en het dossier archiveert. Dan gaat de telefoon. Een klant belt op en vraagt of zij een dossier mag inzien. De student staat de klant netjes te woord en handelt de vraag goed af. De eerste proeve is voorbij. PROFESSIONAL 150

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 152