Verloop van het project Voorbereiding van de werving De centrale vraag bij de voorgenomen werving was: wat voor type DIV- medewerker wil de gemeente na afloop van het project in dienst nemen? Met andere woorden wat is het gewenste competentieprofiel van die archiefspecialist? Bepalen van kwaliteiten Voordat de daadwerkelijke selectieprocedure kon starten, is er voor gekozen om in de eerste fase, voor het bepalen van de kwaliteiten, gebruik te maken van de syste matiek van een geautomatiseerd testprogramma (Meurs Personeelsadvies). Een afweging van de kosten ten opzichte van de baten ligt hieraan mede ten grond slag. Het gebruikte testprogramma kende een combinatie van intelligentietest en persoonlijkheidsvragen. Het programma bood de mogelijkheid om (geautomati seerd) de kandidaat versus de functie te analyseren. Om twee redenen was de gevolgde methodiek van belang. In de eerste plaats kon het dienen als eerste geobjectiveerd selectiemiddel voor een groep kandidaten die elke vakkennis en ervaring op het vakgebied van DIV en archief ontbeerden. Dit was namelijk de verwachting ten aanzien van de achtergrond van de respondenten. In de tweede plaats was het van belang dat de trainees, los van de nog te ontwikkelen vakken nis, zouden beschikken over kwaliteiten die de voorwaarden voor een succesvol traject waren. Dit vaststellende was het vervolgens van belang te bepalen over wélke kwaliteiten de Documentair Trainee dan moest beschikken. De eerste stap in de voorbereiding van de werving was het samenstellen van een selectiecommis sie. De selectiecommissie bestond uit een afvaardiging van de diensten in de persoon van de hoofden DIV en een vertegenwoordiging van het Haags Gemeentearchief. Het doel hierbij was het creëren van een breed draagvlak en het bereiken van consensus over de gewenste kwaliteiten waarover de te selecteren kandidaten zouden moeten beschikken. Met enige goede wil was in de samenstelling van deze selectiecommissie de Records Continuum-gedachte te herkennen. De tweede stap was de introductie bij de leden van de selectiecommissie van het interactieve computerprogramma. Het eerste instrument van dit testprogramma omvatte het in consensus opstellen van een profielschets. Met behulp hiervan werd de functie beschreven in een eenduidig functieprofiel. Aan de hand van de verschillen in de beoordeling van de functie door de leden van de selectiecommis sie, vond na afloop een bespreking plaats onder leiding van de bedrijfspsycholoog om tot het zogenaamde consensusprofiel te komen. Het uiteindelijke resultaat was een door elk van de betrokkenen gedeelde opvatting met betrekking tot de functie. Op basis van dit consensusprofiel is een "top-tien" van kwaliteiten samengesteld om als selectiecriterium te dienen. Uit het consensusprofiel kwam naar voren dat de Archiefspecialist bij de gemeente Den Haag op de volgende kwaliteiten boven gemiddeld zou moeten scoren: algemene en verbale cognitieve capaciteiten prestatiemotivatie accuratesse HENK DUITS DE ARCHIEFSPECIALIST, ZIJN COMPETENTIEPROFIEL EN HET RECORDS CONTINUUM 143

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 145