De Archiefspecialist, zijn competentieprofiel en het Records Continuum Een praktijkvoorbeeld van een opleidingstraject bij de gemeente Den Haag Inleiding In 2000 werd ik als projectleider "Concernproject Archieven" aangesteld bij het Haags Gemeentearchief. Het project kende een looptijd van drie jaar en bestond uit een tweetal deelprojecten. Een van deze twee deelprojecten, waarvan de kern was het werven en opleiden van "documentair trainees", vormt het onderwerp van dit artikel. Met name besteed ik aandacht aan de methode om de gewenste competenties van deze documentair trainees te bepalen. Tevens plaats ik het project in het archivistische kader van het Records Continuum. Om te beginnen behandel ik de drie begrippen uit de titel. Tijdens de startfase van het project kwam naar voren dat het gewenst was om een functiebenaming te kiezen. Documentair Trainee was immers alleen tijdens de looptijd van het project een geldige benaming en daarmee dus eindig. Ik koos voor Archiefspecialist. In feite was het de bedoeling dat de Archiefspecialist het product van het Documentair Traineeproject zou zijn. Deze term moest ook de brug slaan tussen de in de Angelsaksische omgeving gehanteerde begrippen van records manager en archivist. Ofwel, vrij vertaald naar de Nederlandse situatie, tussen de medewerker Documentaire Informatievoorziening (DIV) en de archivaris. Binnen het vakge bied wordt ook wel de term Records Professional gehanteerd, maar deze benaming benadrukt mijn inziens te veel het primaat van de records in de betekenis van 'Recorded information, in any form, including data in computer systems, created or received and maintained by an organisation or person in the transaction of business or the conduct of affairs and kept as evidence of such activity11 en is daarmee nauw verwant met de definitie van archiefbescheiden, zoals geformuleerd in de Archiefwet 19952. Hiermee bevinden we ons naar mijn mening toch weer aan de kant van de archivaris, want het beziet hetgeen er aan vastgelegde informatie is, in plaats van wat er, gezien de taken en functies van de archiefvormende organi- HENK DUITS Archiefspecialist 1 Introduction to the National Records an Archives Competency Standards, Australia, 1997, p. xxix (definitie hier ontleend aan AS 4390, Australian Standards in Records Management, 1996). 2 Archiefwet 1995, art. 1, sub c. 140

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 142