Conclusie Als meest in het oog springende conclusie kunnen we stellen dat de Franse archi varis van dit moment een centrale rol speelt in een sterk hiërarchische omgeving. In tegenstelling tot bijvoorbeeld de Duitse archivaris is de Franse een allrounder; specialiseert de Franse archivaris zich dan gebeurt dat meestal pas na het voltooi en van de opleiding, door middel van een stage. De Franse archivaris is voor namelijk actief in de publieke sector en zonder uitzondering historisch opgeleid; kernwoord is nog altijd de patrimoine, óók voor de records manager - die houdt zich immers bezig met de patrimoine van morgen. De juridische kant noch de administratieve kant is hoofdzaak van het archivistieke métier. De huidige Franse klassieke archivaris staat dichter bij de museumconservator en de bibliothecaris dan in Nederland, omdat zij in de meeste gevallen dezelfde erfgoed vooropleiding delen en zich pas later zijn gaan specialiseren. Opvallend is dat door het systeem van concours, toelatingsexamens voor zowel exclusieve opleidingen als overheids banen, in feite een leven-lang-leren traject gestimuleerd wordt. Doordat men zich doorgaans bij moet scholen voordat men een hogere functie kan bekleden komt dit in de richting van een systeem van certificering van archivarissen. Met betrekking tot de beroepsprofielen komt de situatie voor een groot deel overeen met de Nederlandse; ook in Frankrijk waren er tot voor kort aparte beroepsprofielen voor de archivaris binnen een archiefbeherende en een archief vormende instelling. Het meest recente référentiel métier van de Franse beroeps vereniging incorporeert echter ook de taken voor de archivaris op het domein van nieuw gevormd archief. Wat het beroepsprofiel van de Archives nationales betreft komen de Franse beknopte taakomschrijvingen allemaal terug in het meer gede tailleerde Nederlandse beroepsprofiel. Het grote verschil is dat de Nederlandse versie 'horizontaal' ingericht is, per taakdomein, waar de Franse hiërarchisch per functieniveau is ingedeeld. Dit kan geen verrassing zijn bij een land met een tradi tie van verticale machtsverhoudingen.16 PAULINE VAN DEN HEUVEL DE FRANSE ARCHIVARIS: HOEDER VAN HET VADERLANDS ERFGOED 14 Association des archivistes francais. Archiviste d'entreprise: Référentiels emploi. V.3b d.d. 16-09-2005, p. 3. http://www.archivistes.org/IMG/referentiels_AAF_2004_vf.pdf (geraadpleegd 28 december 2009). 15 http://www.adbs.fr/le-referentiel-des-metiers-et-fonctions-61928.htm (geraadpleegd 28 december 2009). 16 Uit een eind 2007 ontstane rel rond een werkneemster van één van de departementale archieven wordt het beeld van de centrale macht bevestigd. De secrétaire werd ervan beschuldigd tegen een op de werkvloer gebruikelijke praktijk ingegaan te zijn, en daarmee - volgens de vakbond - indirect kritiek te hebben gele verd op de landelijke archiefinspectie die steken had laten vallen. Van hogerhand werd ingegrepen: de werk neemster zou geroyeerd worden, haar baan kwijtraken en in verband daarmee niet alleen haar woonplaats maar zelfs het departement moeten verlaten. Uiteindelijk zijn de aangekondigde sancties, waarschijnlijk onder druk van de vakbond CGT, opgeheven. De zaak heeft behalve in de archievensector voornamelijk aan dacht gekregen in de anarchistisch gekleurde media (Behalve op de site van de grootste vakbond CGT heeft de zaak aandacht gehad op de sites van indymedia, altermonde-sans-frontiere en europalestine), een teken dat inderdaad het ingaan tegen superieuren het gevoeligste punt van de aanklacht is geweest. Zie http://cgt. archives.free.fr/spip.php?article!03 (geraadpleegd 28 december 2009). 139

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 141