standaardisering van classificaties en beschrijvingen; waardering en selectie als instrument om tegen de achtergrond van de explosieve toename van documenten op verschillende dragers de duurzame bewaring van stukken te garanderen; problematiek van de digitale duurzaamheid; toegankelijkheid van (informatie vervat in) documenten, overeenkomstig de democratische rechten van vrije toegang, bestuurlijke transparantie en partici patie van de burger, met inachtneming van het recht op privacy9; toename van zowel aantallen als verscheidenheid van archiefgebruikers en uitbreiding publieksfunctie door gebruikmaking van nieuwe technieken van beschikbaarstelling en marketing; digitale toegangsystemen met gebruikmaking van ICT-toepassingen; uitbreiding archivistiek naar het domein van de Administración Püblica en het bedrijfsleven; actieve betrokkenheid van de archivero integral bij de vormgeving en informa tisering van administratieve processen, de behandeling van elektronische documenten, de beslissing over het gebruik van gegevensdragers, het toegan kelijkheidsbeleid, de uitvoering van kwaliteitszorg en de formulering van criteria voor waardering en selectie. De expansie richting archiefvorming en -beheer bij de administratie, alsmede de uitbreiding van de publieksfunctie van archieven en de toegankelijkheid als democratisch vraagstuk zijn aspecten die toegevoegd zijn aan de vanouds aan de archivistiek toegeschreven functies. Thema's toelatingsexamens Toelating tot openbare functies gebeurt in Spanje veelal na het afleggen van verge lijkende examens. Een werkgroep van universiteitsarchivarissen heeft voorstellen ontwikkeld voor de toelating tot archivarisfuncties binnen de universiteiten.10 Deze voorstellen worden door de koepel van archivarisverenigingen als referentie materiaal gebruikt om te komen tot homogenisering van de toelatingeisen- en examens voor het archivarisberoep. Kandidaten zouden, rekening houdend met de nieuwste theoretische en prakti sche inzichten en ontwikkelingen op het terrein van archief-/documentbeheer, getoetst moeten worden op hun kennis aangaande de volgende relevante onder werpen of thema's: 1. Juridisch kader; 2. Historische ontwikkeling van de Spaanse en Europese universiteiten; KAREL RENDERS DE SPAANSE ARC HIVE RO INTEGRAL: GENERALISME ALS BASIS VOOR SPECIALISATIE 9 Alberch Fugueras brengt 'toegankelijkheid' sterk in verband met het recht op vrije toegang tot informatie en transparantie van openbaar bestuur. Door deze doelbinding wordt de rol van de archivistiek in een demo cratische samenleving expliciet geaccentueerd. De koppeling van een goed document- en archiefbeheer aan de democratische rechtstaat is een aspect dat vaak in het Spaanse archivistische discours opduikt. Ditzelfde geldt voor de ethische code of deontologia. Anders dan veel andere West-Europese landen kent Spanje een geschiedenis waarin een democratische rechtstaat geen vanzelfsprekendheid is... De relatie (toegankelijke) archieven-democratie in het Spanje sinds de jaren '80 van de vorige eeuw is overigens een treffende illustra tie van het gegeven dat politieke macht en archieven dikwijls hand in hand gaan. 10 Grupo de trabajo de recursos humanos de la C.A.U.(Conferencia de Archiveros de Universidades Espanolas), Temario para facultativos o técnicos superiores de archivos de las universidades (Sevilla 2001), http://www.crue.org/CAU/pdf/TemarioFacultativos.pdf (geraadpleegd 29-12-2009). 131

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 133