Voorstel archiefopleiding Een belangrijke bron om te toetsen hoe 'integraal' de Spaanse archivaris dient te zijn is het door de archivarisverenigingen geformuleerde voorstel van een initiële universitaire archiefopleiding, de Propuesta de Licenciatura en Archivistica y Gestión de Documentation.7 Deze Propuesta beoogde de inrichting van een inter disciplinaire archiefwetenschappelijke opleiding, die recht zou doen aan de eisen gesteld aan de archivaris in de moderne informatiesamenleving, die onder meer wordt gekenmerkt door een toenemend gewicht van informatie binnen de over heidsadministratie en bedrijven, ICT-ontwikkelingen, toegang tot overheidsinfor matie en uitbreiding van gebruikersgroepen. Om de archivaris de noodzakelijke generalistische startkwalificatie te bezorgen, zou de opleiding moeten bestaan uit de volgende modules, aangevuld met een practicum en een afstudeeropdracht: 1. Beginselen en geschiedenis van de archivistiek; 2. Productie en analyse van documenten, paleografie, diplomatiek en Latijn; 3. Archiefbeheer, documentmanagementsystemen, waardering en selectie, acquisitie, standaardisering en beschrijving, ordening en classificatie; 4. Managementtechnieken, methoden van beschikbaarstelling, educatie, marketing, dienstverlening aan gebruikersgroepen, installaties, behoud en restauratie; 5. ICT en informatiesystemen; 6. Organisatieleer, institutionele geschiedenis en recht. Handboek archivistiek Een andere bron ter toetsing van de integraliteit van de moderne archivaris is de analyse van het handboek dat wordt gebruikt binnen het traject Archivistiek binnen de opleiding Documentation. Het handboek is geschreven door de gere nommeerde archivaris Alberch Fugueras en weerspiegelt reeds in de titel Los archi- vos, entre la memoria historica y la sociedad del conocimiento de principes van de archivistica integrada, de archivistiek die zich bezighoudt met zowel de administra- tief-juridische als de historisch-culturele functies van archieven.8 Centraal in het handboek staan: integrale behandeling van documenten die de fysieke en organische scheiding tussen administratieve en historische archieven overstijgt; interdisciplinaire karakter archivistiek: naast eigen methoden en technieken ook recht, geschiedenis, historische hulpwetenschappen, cultureel erfgoed, informatie- en documentatiewetenschappen, informatietechnologie, manage ment, PR en marketing; PROFESSIONAL 7 De Propuesta de Licenciatura en Archivistica y Gestión de Documentación is opgesteld door een werkgroep bestaande uit onder meer de voorzitter van de Spaanse archivarisvereniging ANABAD en prominente archivarissen als Alberch Fugueras en Cruz Mundet. De Propuesta is eind 1998 aangenomen door de (zowel landelijke, als regionale, autonome) archivarisverenigingen en kan derhalve als representatieve uiting van de beroepsgemeenschap beschouwd worden. In 1999 is de Propuesta in het ANABAD-orgaan Boletin gepubli ceerd: http://www.anabad.org/boletinpdf/pdf/XLIX(1999)_l_211.pdf (geraadpleegd 29 december 2009). De voorstellen zijn echter niet overgenomen door de Consejo de Universidades. Tot op de dag van vandaag blijft de archivaris verstoken van een aparte initiële universitaire archiefopleiding en is daarmee nog steeds een 'profesión sin formación' 8 R. Alberch Fugueras, Los archivos, entre la memoria historica y la sociedad del conocimiento (Barcelona 2003). 130

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 132