De Spaanse archivero generalisme als basis voor specialisatie Inleiding Wat is, in de ogen van de Spaanse beroepsgroep, een competente archivaris die toegerust is op zijn taak? Hoe is die opvatting te verklaren vanuit de maatschappe lijke context? En hoe verhoudt die opvatting zich tot het beroepsprofiel van de competente archivaris in Nederland? Om een antwoord te geven op deze vragen onderzoekt dit artikel allereerst de his- torisch-maatschappelijke context die van invloed is geweest op (de verandering in) de positie en het karakter van het archivarisberoep. Daarna plaatst het deze ontwikkeling kort in een conceptueel kader. Vervolgens wordt getoetst in hoeverre het aldus ontstane ideaaltypische beeld correspondeert met de concrete bagage die een moderne archivaris volgens de Spaanse beroepsgroep dient te bezitten. Hiertoe is een drietal relevante publika- ties over taakdomeinen en competenties van de moderne archivaris onderzocht. De uitkomst van dit onderzoek wordt tenslotte vergeleken met het Nederlandse beroepsprofiel van de archivaris in een archiefbeherende instelling. Archivero integralen historiador-archivero De Spaanse beroepsgroep beschouwt de hedendaagse archivaris in zijn ideaal typische verschijningsvorm als een polyvalente archivero integral.1 Generalistisch en interdisciplinair gevormd, houdt deze integrale archivaris zich actief bezig met papieren én digitale documenten vanaf hun ontstaan tot hun vernietiging, dan wel overbrenging naar en bewaring in een archiefbewaarplaats.Hij richt zich daarbij zowel op de Historie als op de Administratie. De archivero integral bemoeit zich veel actiever met de (procesgebonden) vorming en het beheer van archieven door de administratieve organisatie dan zijn voorganger, de historiador-archivero. Deze veelal erudiete, tot eind vorige eeuw dominante, historiador-achivero was exclusief historisch georiënteerd en kende een sterke documentgerichtheid. Hij stelde zich op als een passief ontvanger van archiefdocumenten en was weinig publieks- en gebruikersgericht. De Administratie had bepaald niet zijn belangstelling. KAREL RENDERS 1 Ook de benamingen archivero polivalente, archivero general(ista) en archivero total zijn in zwang. 127

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 129