Wat opvalt in deze vergelijking, is dat de Italiaanse activiteit een gedetailleerdere uitwerking kent dan het Nederlandse competentieprofiel. Een goed voorbeeld daarvan is het eerste hoofdstuk attivita propedeutiche. Daarin worden in het Italiaanse model zeven activiteiten genoemd terwijl het Nederlandse beroeps profiel daar volstaat met één vaardigheid, namelijk 'het Begeleiden/verzorgen van het gehele proces van overbrenging/verweving/acquisitie van daarvoor in aan merking komende collecties (beeld, geluid) of archiefbestanden'. Het komt voor dat een Italiaanse activiteit niet afzonderlijk in een Nederlandse beroepstaak wordt genoemd maar in een groter geheel. Zo is bijvoorbeeld het deelnemen aan een congres of werkgroep in Nederland ondergebracht in de taakoverstijgende kerncompetentie. Deze categorie wordt in het Italiaanse model niet gebruikt. Bij de Nederlandse kerncompetentie 'archiveringssysteem beoordelen' zijn groten deels de competenties die behoren bij het inspecteren van archieven onderge bracht. Ook zijn bij dit onderdeel het 'Verzorgen van kennisoverdracht en advisering inzake wet- en regelgeving en vakinhoudelijke ontwikkelingen' onder gebracht, dat traditioneel tot deze expertise behoort. De Italiaanse activiteiten die onder deze kerncompetentie zijn gebracht, zijn met name op dit aspect terug te brengen. Het kan dus voorkomen dat het zwaartepunt binnen een vaardigheid erg komt te liggen op één beroepstaak. Zoiets komt voorbij de kerncompetentie waar deren, selectie en acquisitie. Daarbinnen ligt het zwaartepunt op acquisitie. De kerncompetenties toegankelijk maken en beheren/bewaren vormen samen zowat 50% van alle activiteiten van de Italiaanse archivaris terwijl educatie/voor lichting en beschikbaar stellen een erg lage waardering krijgen. Kijken we nog eens naar beschikbaar stellen dan valt meteen op dat het alleen gaat om het redi geren van een bezoekersreglement en het helpen van collega's en wetenschappe lijk onderzoekers. Dit bevestigt ook het beeld dat ook Scheurkogel noemde als de archivaris die werkt aan de historische archieven14. De aansluiting met de moderne archivaris is ook niet helemaal losgelaten, er is immers een hoofdstuk archivio corrente opgenomen waarin activiteiten bij de archiefvormer zijn opgeno men. Deze activiteiten zijn geplaatst in de Nederlandse kerncompetentie archive- ringsystemen ontwerpen. Conclusie We kunnen het huidige profiel van de Italiaanse archivaris vooral typeren als een klassiek geschoolde archivaris. Beheren, bewaren en toegankelijk maken zijn de belangrijkste elementen terwijl de competenties voor het begeleiden en scholen van gebruikers niet erg worden gewaardeerd. Het is de vraag hoe moderne inzich ten het Italiaanse beroepsprofiel gaan beïnvloeden vooralsnog lijkt het erop dat de kracht van gewoonte en de natuurlijke aversie tegen verandering15 gestand houdt. PROFESSIONAL 14 Hans Scheurkogel, 'What master do we want? What master do we need?' In: Archive Science 2006, p. 156. 15 Scheurkogel, a.w. p.158. 126

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 128