De Italiaanse archivaris en zijn beroepsprofiel Inleiding In december 2004 is door de KVAN het beroepsprofiel voor de hoger opgeleide archivaris vastgesteld. Dit beroepsprofiel legt competenties en vaardigheden vast die een archivaris in Nederland volgens de beroepsvereniging, de KVAN, zou moeten bezitten. In het kader van de module vergelijkende archiefwetenschap heb ik me eind 2007, begin 2008 onder andere verdiept in de vraag wat in de ogen van de eigen beroepsgroep in Italië, een competente archivaris is. En een vervolg vraag is dan hoe verhoudt zich dit beeld tot het door de KVAN voor Nederland vast gestelde beroepsprofiel. Indien taken, bevoegdheden, verantwoordelijkheden en competenties zijn gecodi ficeerd is er sprake van een beroepsprofiel. Is dat niet het geval, zoals in Italië, dan moeten we een beeld construeren waarmee een beroepsprofiel kan worden geduid. Dit beeld wordt bepaald door de omgeving van degene die de competen ties verwerven en bepalen namelijk de archivaris, zijn beroepsgroep, het archief wezen en het archivistisch onderwijs en wetenschap1. Eerst zal ik op alle hier bovenstaande begrippen nader in gaan. Aangetekend moet worden dat er een situatie wordt geschetst van eind 2007, begin 2008. Daar waar nodig is wel geschetst waar veranderingen opgetreden zijn. Beroepsvereniging ANAI Ook in Italië is een beroepsvereniging voor archivarissen actief. In 1949 wordt Associazione nazionale archivistica italianci (ANAI) opgericht. Begin jaren 20 van de vorige eeuw was er wel enige tijd een soortgelijke vereniging ADA (Amici Degli Archivi; vrienden van de archieven) actief geweest maar die stierf na enkele jaren een zachte dood. In de onrustige periode daarna tot kort na de Tweede Wereldoorlog is er verder geen initiatief tot oprichten van een vereniging geweest. De belangrijkste doelstelling van de vereniging, in dit kader, zijn het beschermen van de archivistische professie, het promoten van training en bijscholing, het bevorderen van studie over vraagstukken van private en publieke archieven en het bevorderen van contacten met buitenlandse archivarissen2. Van de vereniging kunnen slechts private personen lid worden. Voor de statutenwijziging in mei BENNIE BLOM 1 Zie de inleiding van Eric Ketelaar. 2 Art 2. Statuten ANAI (te raadplegen op http://www.anai.org/anai/statuto.htm geraadpleegd 25 oktober 2009). 3 Respectievelijk artt. 5 lid 4 en 25 statuten ANAI. 122

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 124