op 29 maart 1946 niet dat L onschuldig was, maar dat de schuld zodanig was dat oplegging van een straf of maatregel niet gerechtvaardigd was. Op onbekende gronden is de PF op 19 april 1949 overgegaan tot een buitenvervolgingstelling van L. De president van de rechtbank oordeelde in zijn overweging 4.6 "dat van De Keizer niet kan en gevergd mag worden dat zij de historische werkelijkheid reduceert tot een juridische beslissing." De vordering van de nabestaanden werd afgewezen. Eis van inzage in archieven van particulieren39 Lambert Giebels, biograaf van Beel, eist inzage in particuliere archieven van voormalige overheidsfunctionarissen Gerbrandy, Fock en Einthoven.40 Hij verlangt dit in verband met inzage in het rapport-Beel dat handelt over de Greet Hofmansaffaire. Op deze particuliere archieven zijn bij overdracht beperkingen op de openbaarheid gesteld. Omdat het overheidsfunctionarissen betreft, acht appellant het overheidsbescheiden; mede op grond van de artikelen 7a en 7b AW 1962 en artikel 21 WOB wenst hij inzage. De staatssecretaris van OCW had inzage geweigerd. L. Giebels gaat in beroep bij de arrondissementsrechtbank Breda. Indien inzage geweigerd wordt, eist Giebels in ieder geval kennis te nemen van de informatie die dan door het Algemeen Rijksarchief uit deze archieven aan hem verstrekt moet worden. Omdat de particuliere archieven zijn overgedragen voor het inwerking treden van de artikelen 7a en 7b AW 1962 én omdat het overgangs recht horend bij de WOB 1992 van kracht is gebleven, kan dispensatie niet verleend worden. Dispensatie kan alleen gegeven worden op overheidsarchief bescheiden en niet op particuliere archieven waarbij de schenkers de beperkingen op de openbaarheid hebben vastgesteld. Bij schenking of in bewaring geven van een particulier archief aan een openbare archiefbewaarplaats, worden afspraken gemaakt omtrent openbaarheid. Dat deze particuliere archieven zich in een open bare archiefbewaarplaats bevinden, verandert daar dus niets aan. De AW 1962 biedt ook geen mogelijkheid om vragen ter beantwoording voor te leggen aan de archiefbeheerder. Het beroep wordt afgewezen. Giebels gaat in beroep bij de Raad van State.41 In dit beroep concentreert de zaak zich op het archief-Gerbrandy. De Raad van State oordeelt dat eventuele overheidsbescheiden die zich zouden bevinden in het particuliere archief van Gerbrandy, niet aangemerkt kunnen worden als zijnde overheidsbescheiden. Een particulier archief blijft wat het is: particulier. Er kan niet op een of meerdere delen van een particulier archief de Archiefwet worden toegepast. Deze geldt alleen voor overheidsarchief, dat zich in een openbare archiefbewaarplaats bevindt. Daarenboven is in overleg met de schenker van het archief bepaald dat deze bescheiden welke onderdeel zijn van het particuliere archief, openbaar worden wanneer zowel prinses Juliana als prins Bernhard zullen zijn overleden. De Raad van State verklaart het beroep ongegrond en de voorgaande uitspraak (geen inzage) blijft gehandhaafd. Het rapport Beel is echter ook aanwezig in het Koninklijk Huisarchief (hierna 60 OPENBAARHEID IN JURIDISCHE PERSPECTIEF 38 Deze overweging werd meegenomen in de uitspraak. 39 Zie ook de bijdrage van Hans Waalwijk over het geheime archief van de commissie-Beel in dit jaarboek. 40 ArrRb Breda 20 december 1994, 94/736 WET; AB Rechtspraak Bestuursrecht (1995) p. 183. 41 ARRvS HOI.95.0035 28 augustus 1995; Th. G. Drupsteen, 'Driemaal openbaarheid', ArsAequi 45-1 (januari 1996) p. 41-47.

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2006 | | pagina 62