uitgebreid overwogen of het tijdsverloop het vertrouwelijke karakter verminderd heeft van het/de dossier(s), maar zoals de rechtbank zegt: "Het tijdsverloop heeft deze geheimhoudingsverplichting niet aangetast." Eisers willen niet alleen weten wie hun biologische vader is, maar ook wie de biologische moeder is De rechtbank komt tot de conclusie dat de vorderingen "slechts worden toegewezen voor zover het betreft kennisneming van gegevens, die de namen van de biologische moeders betreft." De overige vorderingen wordt aan de eisers ontzegd.18 Vervolg zaak van Mw. A. Mw. A. is door Cornelia "A" volgens het in 1927 geldende recht erkend op 11 april 1927. Mw. A. is drie weken daarvoor geboren. Op grond van onder andere bloed- groepgegevens en onderzoek elders, betwijfelt ze of Cornelia "A" wel haar biologische moeder was. Cornelia is in 1944 overleden. Mw. A is gescheiden van Cornelia opgegroeid; enig contact tussen hen was niet mogelijk. Het Hof gaat mee in de redenering van Valkenhorst dat "het enkele feit dat die gegevens (het moederdossier - BM) op haar afstamming betrekking hebben, maakt appelante wel tot belanghebbende bij inzage maar nog geen rechthebbende op inzage."19 Valkenhorst houdt staande dat alleen de moeder toestemming kan geven voor inzage in het dossier. Daarbij speelt ook mee het feit dat de identiteit van de mogelijke verwekker beschermd moet worden. Die informatie is destijds vertrou welijk verstrekt door de moeder. Mw. A. betwijfelt echter of die informatie "spontaan" werd gegeven. Uit een brief van het Bisdom Breda valt af te leiden dat de informatie over de verwekker gevraagd werd "in verband met de kosten van de opvoeding van het kind waarvan de moeder in verwachting was."20 Het geheim houden van de identiteit van de verwekker en het in rekening brengen van de kosten voor opvoeding is met elkaar in tegenspraak. Wat Cornelia "A" gewenst zou hebben, laat zich niet meer raden, acht het Hof. Het Hof gaat niet mee in de bewering van Valkenhorst dat het respect voor Cornelia "A" aangetast zou worden indien inzage verleend zou worden. Uitspraak: "aan mw. A of een door haar aan te wijzen advocaat inzage te verlenen in de bij Valkenhorst berustende gegevens met betrekking tot de afstamming van appelante en het verblijf van haarzelf in Moederheil, daaronder begrepen de aanduiding van de mogelijke verwekker."21 Kinderen G t/m J (mogelijk deels dezelfden als B t/m F) eisen inzage in dossiers die gegevens bevatten over hun afstamming. Valkenhorst heeft, in afwachting van een wettelijke regeling, inmiddels haar inzagebeleid veranderd. Er wordt nu op de volgende voorwaarden inzage gegeven: Als moeder leeft, alleen met haar toestemming; Als moeder is overleden, moet het kind dat inzage wil dat aan kunnen tonen; Als moeder voor haar overlijden (schriftelijk) heeft verklaard inzage te weigeren is inzage niet mogelijk; Overeenkomstig het eerdere vonnis22 wordt inzage verleend in gegevens die duidelijkheid kunnen verschaffen over de vraag wie de biologische moeder is. Valkenhorst kan echter niet instaan voor de juistheid van de gegevens. Voor de kinderen G en H is hiermee de zaak afgelopen. Zij kunnen aan de voorwaarden voor inzage voldoen en een rechtsgang is dus niet meer nodig. 56 OPENBAARHEID IN JURIDISCHE PERSPECTIEF

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2006 | | pagina 58