Eric Ketelaar heeft ons van een stappenplan voorzien om die gevolgen voor de eigen dienst te kunnen bekijken.4 Andere wetgeving Naast de al genoemde wetten zijn er talloze andere bepalingen betreffende openbaarheid en de beperking daarvan in allerlei afzonderlijke wetten, zoals de Wet op de gemeentelijke basisadministratie persoonsgegevens de Wet justitiële en strafvorderlijke gegevens de Wet politiegegevens de Wet op de inlichtingen- en veiligheidsdiensten 2002 Boek 7 van het Burgerlijk Wetboek (ten aanzien van geneeskundige behandelingsovereenkomst) de Wet op de bijzondere opneming in psychiatrische ziekenhuizen de Handelsregisterwet 1996 de Kadasterwet artikel 8 Europees Verdrag tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden (EVRM)5 In de meeste gevallen gaat het om persoonsregistraties, waardoor die wetten onlangs allemaal weer zijn aangepast aan de WBP. Het systeem van al deze wetten is echter niet sluitend; soms zijn ze tegenstrijdig aan elkaar. Kenmerk is verder dat veel van deze wetten bepalingen kennen inzake het verwijderen van gegevens uit een registratie of bestand. Zolang dit inderdaad wordt geïnterpreteerd als verwij deren is er niets aan de hand. Maar soms houdt dit in vernietigen, en dat komt in strijd met het cultureel en historisch belang. Dit geldt met name voor Boek 7 van het Burgerlijk Wetboek ten aanzien van de geneeskundige behandelingsovereen komst en de voorloper van de Wet politiegegevens, de Wet op de politieregisters. De laatste leverde met name problemen op ten aanzien van de dag- en nacht rapporten. Maar hiermee raken we inmiddels wat verwijderd van de openbaar heid, hoewel dat wat vernietigd is natuurlijk nooit meer openbaar kan worden. De jurisprudentie In de Archiefwet en de uitwerking daarvan komen nogal wat vage begrippen voor zoals persoonlijke levenssfeer, onevenredige bevoor- en benadeling, persoonlijk versus algemeen belang, het belang van de gestelde beperking versus het belang van degene die bepaalde documenten wil raadplegen en gebruiken. Deze termen laten nogal wat ruimte in de toepassing van de regels. Om te voorkomen dat iedere archiefdienst zijn eigen interpretatie geeft aan de regels is het nuttig om te streven naar eenduidige kaders. Je zou haast denken dat dat goed gelukt is, want het is opmerkelijk dat deze ruim te interpreteren regels niet tot veel rechtszaken hebben geleid, in tegenstelling tot bijvoorbeeld de regels van de WOB. HET CONCEPT VAN OPENBAARHEID 4 F.C.J. Ketelaar, 'Elke handeling telt. Archiefdiensten en de Wet bescherming persoonsgegevens' Archievenblad 104/3 (mei 2000) p. 18-23 en Archievenblad 104/4 (juni 2000) p. 26-29. Geactualiseerde versie van 6 augustus 2001 op http://cf.hum.uva.nl/bai/home/eketelaar/archiefrecht.html (geraadpleegd op 2 mei 2008). 5 Stand mei 2008. In het oorspronkelijke artikel zijn wetten genoemd die in de tussentijd zijn ingetrokken. 30

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2006 | | pagina 32