Artikel 8 van de Archiefwet voorziet erin dat er voor deze termijnen dispensatie wordt aangevraagd en verleend. Voorwaarde is wel dat openbaarmaking niet op gespannen voet staat met de belangen die door de termijnen worden beschermd. Binnen de vastgestelde termijnen kan een verzoek om inzage worden gericht aan de directie van de Archives nationales. Aangezien het Franse archiefwezen berust onder verantwoordelijkheid van het Ministerie van Cultuur, is hiervoor dan speciale toestemming vereist, die wordt verleend door de Minister van Cultuur. De enige categorie van documenten die niet voor speciale toestemming in aanmerking komt, wordt gevormd door de documenten die persoonsgegevens bevatten die zijn verzameld in het kader van door de overheid uitgevoerd statistisch onderzoek (Artikel 7, cat.4, zie boven). Waarom dat zo is geregeld, komt in de volgende paragraaf aan bod. Uitzondering op bovenstaande procedures vormen de archieven van de Ministeries van Defensie en van Buitenlandse Zaken. Deze ministeries zijn zelf verantwoordelijk voor hun archiefbeheer.21 De toegang tot deze archieven is geregeld door middel van twee decreten die aanvullend zijn op de Archiefwet. De bescherming van persoonsgegevens in Frankrijk Zoals al was te zien bij de bespreking van de Franse Archiefwet, is de categorie documenten die persoonsgegevens bevatten die zijn verzameld in het kader van door de overheid uitgevoerd statistisch onderzoek, aan het strengste openbaar heidsregime onderworpen. Terwijl voor alle andere categorieën van overheids documenten met speciale toestemming inzage kan worden verkregen, geldt dit niet voor deze documenten. Dit valt terug te voeren tot een kwestie van medio jaren 1970. De Franse overheid wilde elke burger een identiteitsnummer verstrek ken, met daaraan gekoppeld alle geregistreerde persoonsgegevens uit databanken. Zodoende zou in één oogopslag alle informatie van burgers kunnen worden verkregen, van geboorte tot overlijden. Zowel gezondheidsgegevens als justitiële informatie, inkomensgegevens, adresgegevens etcetera zouden samen direct opvraagbaar zijn. Dit leidde tot een verhitting van het maatschappelijk klimaat.22 Dit overheidsproject met de naam SAFARI leidde ertoe dat de regering een commissie installeerde. Deze commissie zou maatregelen voorstellen zodat de ontwikkeling van de informatiemaatschappij geschiedt op een manier waarop rekening wordt gehouden met de bescherming van de persoonlijke levenssfeer, de individuele en publieke vrijheden. Deze commissie onder voorzitterschap van Bernard Chenot, adviseerde uiteindelijk in 1977 om een onafhankelijke autoriteit op te richten. Het advies van de commissie vormde de aanzet tot de Wet van 6 januari 1978. JAAP VAN RIJSWIJCK OPENBAARHEID VAN OVERHEIDSDOCUMENTEN EN ARCHIEVEN IN FRANKRIJK 17 www.cada.fr. 18 Ibidem. 19 Loi No. 79-18 du 3 janvier 1979 sur les archives', in: Direction des archives de France, Principaux Textes, p. 10. 20 Favier, La pratique archivistique Francaise, p. 399. 21 'Décret no. 79-1035 du 3 décembre 1979 relatif aux archives de la défense', en 'Décret no. 80-975 du Ier décembre 1980 relatif aux archives du ministère des affaires étrangères', in: Direction des archives de France, Principaux Textes, p. 65-71. Zie ook: Braibant, Les archives en France, p. 51-52. 22 www.cnil.fr. 169

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2006 | | pagina 171