Vanaf 2008 wordt het accent verlegd van "weerstandsverhogend adviseren" naar het pro-actieve "op maat aanbieden van dreigingsinformatie".19 Het is een feit dat er per saldo meer informatie uit eigen beweging wordt verstrekt dan in het verleden, maar bij de bruikbaarheid en volledigheid daarvan kunnen vraagtekens worden gezet. In het openbare gedeelte van het jaarverslag (en bij de beantwoording van kamervragen) worden uiteraard nooit bronnen of onder zoeksmethoden genoemd, en geen verantwoording gegeven. De minister kan wel besluiten om de gegevens die hier achterwege blijven, en zicht kunnen geven op de bronnen, methoden of het actuele kennisniveau van de dienst, vertrouwelijk mee te delen aan de Eerste en/of Tweede Kamer.20 Motieven voor openbaarmaking Van haar archiefbescheiden maakt de AIVD niets uit eigen beweging openbaar. Dit staat in schril contrast tot de Amerikaanse Central Intelligence Agency (CIA), die naast de behandeling van ca 3000 informatieverzoeken per jaar vele vrij gegeven documenten uit de periode 1940-2008 gepubliceerd en ontsloten heeft in de Freedom of Information Act Electronic Reading Room.21 De documenten zijn goed ontsloten en worden aangeboden inclusief advanced search tips, een top 25 van meest opgevraagde documenten en een lijst van meest gebruikte zoektermen. Er wordt nauwkeurig uitgelegd hoe een verzoek tot inzage gedaan kan worden en dat men vervolgens naar de status van de aanvraag kan informeren bij het Service Centre. Vele van de declassified docs dragen het stempel van 'CIA Historical Review Program'. Dit project heeft tot doel om de documenten die geen schade toebren gen aan de Amerikaanse nationale veiligheid en een duidelijk historische waarde hebben, publiek te maken. De projectmanagers worden bij het maken van de selectie geadviseerd door de History Staff van de CIA zelf en die van de Director of Central Intelligence (DCI). Na deze screening worden de archiefbescheiden over gebracht naar de National Archives.22 De huidige CIA-directeur Michael Hayden - van oorsprong historicus - wijst op de verplichting tot het bewaken van de staatsgeheimen en het beschermen van bronnen en methoden, maar ook op de verantwoordelijkheid die de dienst heeft om zoveel openheid te betrachten als maar mogelijk is. "The declassification of historical documents is an important part of that effort."22 Niet alleen heeft de CIA aanzienlijk meer oog voor geschiedenis dan de AIVD en beschouwen zij documenten uit de jaren veertig, vijftig en zestig minder snel als bedreigend voor de huidige staatsveiligheid; ook hebben zij duidelijk minder moeite met het in de schijnwerper zetten van de vroegere werkwijze van de dienst. In juni 2007 gaf de dienst haar 'family jewels' vrij, een verzameling documenten van bijna 700 pagina' s waarin de CIA er zelf bepaald niet rooskleurig vanaf kwam. De teksten geven blijk van allerlei illegale activiteiten in de jaren zeventig, OPENBAARHEID IN DE PRAKTIJK 19 Algemene inlichtingen- en veiligheidsdienst (AIVD), Jaarverslag 2007, p. 69. In 2006 adviseerde de AIVD overigens nog zaken als effectafstanden (hoeveel schade en doden bij een eventuele terreuraanslag of calamiteit met gevaarlijke stoffen) weg te laten van de op internet gepubliceerde risicokaarten. Dit advies is overgenomen in de wetswijziging op de Wet rampen en zware ongevallen. Zie Kamerstukken II 2005/06, 30390. 20 WIVD 2002 artikel 8, lid 4. 21 www.foia.cia.gov/. 22 www.foia.cia.gov/special_collections.asp. 126

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2006 | | pagina 128