mening geven over plannen en ontwikkelingen binnen het project door het invullen van enquêtes en het bijwonen van gebruikersbijeenkomsten. Later in het project zullen ze worden betrokken bij het testen van de ontwikkelde instru menten. Beeld en Geluid is coördinator van deze gebruikersgroep en in die hoedanigheid verantwoordelijk voor de belangenbehartiging van de toekomstige gebruikers. Vanwege de dubbele opdracht, namelijk zowel erfgoedarchief als bedrijfsarchief van de Nederlandse publieke omroepen, is Beeld en Geluid goed geëquipeerd om deze rol op zich te nemen. Binnen de werkpakketten die Beeld en Geluid aan stuurt staat de toekomstige eindgebruiker centraal. Door middel van een eerste enquête zijn inmiddels de gebruikerseisen van verschillende typen archieven en laboratoria in kaart gebracht. Hieruit blijkt niet alleen dat de toekomstige gebrui kers veel belangstelling hebben voor de plannen van PrestoSpace, maar ook welke problemen het meest actueel zijn en om snelle aanpak vragen. De belangrijkste conclusies worden hieronder kort samengevat.3 De respondenten van de enquête zijn met name omroeparchieven als BBC (Verenigd Koninkrijk), RAI (Italië), Danish Radio, SVT (Zweden), ORF (Oostenrijk) en YLE (Finland), nationale archieven als het National Archive of Recorded Sound and Moving Images (Zweden), Institut National de l'Audiovisuel (Frankrijk), Beeld en Geluid (Nederland) en filmarchieven als het British Film Institute (Verenigd Koninkrijk), het Filmmuseum (Nederland) en het Hungarian National Film Archive. Voor facilitaire bedrijven is een aangepaste versie verspreid, die onder andere is beantwoord door Centrimage (Frankrijk), Vectracom (Frankrijk), NOB Cross Media Facilities (Nederland), Omnimago (Duitsland) en Acent Media (Verenigd Koninkrijk). Inventarisatie Het doel van de PrestoSpace enquête was tweeërlei. In de eerste plaats moest de enquête meer inzicht geven in de omvang van de audiovisuele collecties in Europa en de daarmee samenhangende beheer- en behoudsvraagstukken. In de tweede plaats diende te worden vastgesteld of de plannen van PrestoSpace stroken met de wensen van potentiële gebruikers. Hierbij is aandacht besteed aan de wensen en eisen van diverse soorten archieven, omdat PrestoSpace ambieert zoveel mogelijk archieven te kunnen ondersteunen. Belangrijk is overigens dat niet alleen grote nationale of omroeparchieven gebruik kunnen gaan maken van de PrestoSpace oplossingen, maar ook kleine archieven. Omvang van de collecties Eén van de doelen die PrestoSpace zich stelt is het actualiseren van eerdere onderzoeken naar de omvang van de audiovisuele collecties in Europa. Als eerste stap daartoe is in de enquête uitgebreid aandacht besteed aan de omvang van de collecties en de staat waarin ze verkeren. Opvallend aan de antwoorden is dat veel archieven slechts bij benadering aan kunnen geven hoe groot hun collectie is; ook vragen over dupliceringskosten en beschikbare budgetten konden door de meeste archieven slechts summier worden beantwoord omdat hun databestan den met inhoudelijke en technische gegevens veelal nog niet gekoppeld zijn. Desondanks kan worden vastgesteld dat de Europese audiovisuele collectie zeer omvangrijk is: bij de negentien archieven die de PrestoSpace-enquête hebben beantwoord ligt naar eigen opgave 1 miljoen uur film-, 4 miljoen uur video- en 5 miljoen uur audiomateriaal. Deze aantallen liggen in de lijn van de resultaten van een soortgelijk onderzoek dat is gedaan in het eerdere Presto-project (2001). Op basis van de gevonden aantallen uren materiaal is destijds geconcludeerd dat er tenminste 100 miljoen uur audiovisueel materiaal in Europa wordt bewaard. Deze conclusie lijkt door de huidige, vergelijkbare resultaten te worden onder bouwd.4 De grootste problemen rond beheer en behoud Vele collecties verkeren in een zorgelijke staat. Als de meest kwetsbare dragers worden voor film 35mm nitraat, 16mm perfotape en negatieven van beide formaten genoemd; voor video 3A-inch, 1-inch en 2-inch banden en voor audio V4-inch tape, DAT en CD. De grootste problemen die archieven noemen om achterstanden ter hand te nemen zijn, naast een gebrek aan budget, vooral het ontbreken van een goede organisatiestructuur en onvoldoende betrouwbare en eenduidige metadata over collectie-onderdelen. Met andere woorden: archieven weten globaal wel dat hun collecties in slechte staat verkeren, maar welke films of banden er het slechtst aan toe zijn en direct conservering behoeven is niet zonder meer helder. Veel archieven ontbreekt het aan voldoende verslaglegging over eerdere behouds- matige handelingen. Voor zover die informatie voorhanden is, betreft het vaak papieren rapporten die slecht toegankelijk zijn. Alle archieven geven aan grote behoefte te hebben aan een databasesysteem waarin metadata op het gebied van beheer en behoud eenvoudig kunnen worden vastgelegd en bijgehouden. Als voordelen hiervan worden genoemd: meer inzicht in de staat waarin collecties verkeren en betere mogelijkheden om conserverings- of digitaliseringsprojecten eenvoudig te plannen en te volgen. Op de vraag of archieven bereid zijn materiaal buitenshuis te laten conserveren en digitaliseren - een belangrijke voorwaarde voor het slagen van PrestoSpace - antwoordt een grote meerderheid van de archieven positief. Filmarchieven, van oudsher vertrouwd met uitbesteding, zeggen volmondig ja; omroeparchieven maken soms een voorbehoud: de meeste zijn gewend conserverings- of digitali seringswerkzaamheden (deels) in eigen huis te kunnen uitvoeren. Als belangrijke argumenten om materiaal niet door een bedrijf buiten de deur te laten conser veren of digitaliseren worden angst voor beschadiging of verlies genoemd, beper kingen rond beschikbaarstelling en de wens zelf specialistische kennis in huis te hebben en te houden. Beoordeling van de PrestoSpaceplannen Het PrestoSpace-model bestaat uitvier peilers: digitalisering, restauratie, opslag en archiefbeheer en beschrijving en beschikbaarstelling. Over deze vier gebieden BEHOUD 3 Het volledige rapport is beschikbaar via de website van het PrestoSpace project: http://prestospace.org/project/deliverables/D2-l_User_Requirements_Final_Report.pdf 64 BRIGIT HOOMANS WAT ZIJN UW WENSEN? PRESTOSPACE STELT GEBRUIKERS CENTRAAL 4 De onderbouwing van deze berekening is terug te lezen in het rapport PRESTO - Archive Preservation and Exploitation Requirements, beschikbaar via de PrestoSpace website. 65

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2005 | | pagina 34