naar een voor televisie geschikt formaat. Ten behoeve van de in aanbouw zijnde Beeld en Geluid Media Experience komt een representatieve selectie uit de collec tie van zo'n 160 uur digitaal beschikbaar als streaming video.8 Daarnaast heeft een gespecialiseerde medewerker behoud en beheer het afgelo pen jaar gewerkt aan de conservering van de apparatuurcollectie. Het doel was de objecten te behoeden voor verder verval, waarbij de nadruk lag op het schoon maken, het verrichten van kleine reparaties, het aanbrengen van inventarisnum mers en plaatsing in het depot. Inmiddels zijn alle objecten geconserveerd, genummerd, voor het merendeel digitaal gefotografeerd en op een museaal verantwoorde manier opgeslagen in het depot. Voor de financiering van de conserveringsprojecten werd een beroep gedaan op verschillende fondsen, waaronder de Mondriaanstichting, het VSB-fonds, het Prins Bernhard Cultuurfonds en het ThuisKopie Fonds. Daarnaast werden particuliere giften en de geldprijzen van de aan het museum toegekende Hogenbijlprijzen grotendeels aangewend voor de conserveringsprojecten.9 Bij het Smalfilmmuseum blijkt naast de subsidie ook de inzet van vrijwilligers onmis baar om het archief te beheren en ontsluiten. Een aantal trouwe vrijwilligers, vaak zelf amateurfilmers, helpt bij het bekijken, selecteren en inventariseren van de nog niet geregistreerde films. Ook de conservering van de tijdschriften en documenten - het verpakken in zuurvrije stofmappen en zuurvrije dozen - is grotendeels door vrijwilligers uitgevoerd. Selectie en acquisitie Bij een professionele bedrijfsvoering hoort ook een duidelijk beleid ten aanzien van acquisitie en selectie. Aanvankelijk accepteerde het museum alles wat ze krijgen kon. Inmiddels vindt bij binnenkomst (of zelfs al daarvoor) selectie plaats van materiaal dat een interessante en waardevolle aanvulling vormt op de collectie. Bij de selectie wordt bekeken wat de film of collectie toevoegt aan dat wat het archief al heeft. Daarnaast wordt gekeken naar de cultuurhistorische waarde van het materiaal: geeft het materiaal informatie over de wederopbouw? Over het leven in de oorlog? Over algemene thema's als huwelijk, geboorte en gezinsleven in de twintigste eeuw? Ook van belang is of het materiaal inzicht geeft in de praktijk van het maken en vertonen van amateurfilms, of dat het een belangrijke rol speelde in het collectieve debat van de georganiseerde amateur filmers. Ten slotte speelt ook de bekendheid van de filmmaker een rol bij de keuze voor opname in de collectie. Het museum neemt in principe altijd hele collecties op. Naast de films zelf bewaart het museum dus ook handboeken, camera's en documenten die zicht geven op de maker van de films en zijn of haar werkwijze. Het gaat dus niet alleen om het beeld van het 'verdwenen leven' dat door de amateurfilms wordt opgeroepen, maar nadrukkelijk ook om de geschiedenis van de amateurfilm praktijk. Het feit dat van veel films informatie aanwezig is over de context waarin 46 ze gemaakt zijn, maakt dat de collectie nu op verschillende manieren en voor verschillende doelen benaderd kan worden. In de twintig jaar dat het Smalfilmmuseum nu bestaat is het een begrip gewor den in de Nederlandse amateurfilmwereld. Verheul hoeft er dan ook niet meer actief op uit om films voor de collectie te verwerven. Via zijn netwerk bij de verschillende filmclubs en festivals voor amateurfilmers wordt nieuw materiaal verworven. Ook voorstellingen met materiaal uit de collectie zijn een goede gelegenheid voor acquisitie; het komt regelmatig voor dat enthousiaste bezoekers zelf materiaal aanbieden. Daarnaast worden contacten gelegd via andere audio visuele archieven, die aanbieders van amateurfilmmateriaal doorverwijzen naar het Smalfilmmuseum. Naast deze vormen van acquisitie wil het museum op bepaalde terreinen ook zelf actief gaan verzamelen. Zo zijn er plannen voor een oral history-project om de werkwijze, kennis en ervaring van amateurfilmers via interviews vast te leggen. Een aardig voorbeeld was het project Amakorteen in opdracht van de Stichting Beeldende Amateurkunst en TV Rijnmond gemaakte serie portretten van amateurfilmmakers in Zuid-Holland door André van der Hout, Stella van der Helm en Tony Torn (2003). Verheul hoopt op een vervolg in andere provincies, opdat de praktijk van het amateurfilmen in Nederland in verleden en heden voor het nageslacht bewaard kan blijven. Ontsluiting Om de collectie van het Smalfilmmuseum toegankelijk te maken ontwikkelde Verheul samen met een informaticus een eenvoudige database en catalogus. Voor de beschrijvingen keek hij naar de standaarden van onder meer het Filmmuseum en de toenmalige Stichting Film en Wetenschap (SFW) en het filmarchief van het NOB, beide voorlopers van het huidige Instituut voor Beeld en Geluid.10 Ook kwam zijn eigen achtergrond als AV-documentalist hierbij van pas. Via een con versieprogramma is het mogelijk om de beschrijvingen vanuit de eigen catalogus over te zetten naar de catalogus van Beeld en Geluid; alle reeds beschreven films zijn daar inmiddels ook terug te vinden. De volledige film- en videocatalogus is opgenomen op een door het Smalfilm museum ontwikkelde website.11 Deze bevat naast de catalogus ook een virtuele tentoonstelling over de geschiedenis van de amateurfilm in Nederland, een beschrijving van de collecties die het museum beheert, portretten van de amateurfilmers Emile Brumsteede, Dick Laan en Jos A. Huygen en uitgebreide informatie over filmconservering en onderzoeksprojecten van het museum. Tevens ontwikkelde het museum websites voor de Dag van de amateurfilm en voor de presentatie van het eigen onderzoek naar Ernemann Heimkino, alsmede de startpagina amateurfilmer.nl, een platform waar alles te vinden is voor en over de Nederlandse amateurfilmer.12 INLEIDING 8 Momenteel is een deel van de collectie al via streaming video beschikbaar voor drie instellingen in het hoger onderwijs, via het Davideon project. Zie hiervoor elders in deze bundel, pagina's 156-165. 9 De Hendrik Casper Hogenbijlprijs is de hoogste Nederlandse onderscheiding voor mensen die zich gedurende lange tijd verdienstelijk hebben gemaakt in de amateurfilmwereld. Deze werd in 1988 toegekend aan Henk Verheul voor de oprichting van het Smalfilmmuseum. In 1995 en 1997 ging de prijs naar het Smalfilmmuseum als instelling. JULIA NOORDEGRAAF EEN SMALFILMCOLLECTIE VAN NATIONAAL BELANG 10 Zie voor een overzicht van de standaarden voor audiovisuele archivering bijvoorbeeld http://www.beelden- geluid.nl/template_subnav.jsp?navname=av-compendium_catalogisering&category=expertise. 11 Zie http://www.smalfilmmuseum.nl onder 'Film- en videocatalogus'. 12 Respectievelijk http://www.dagvandeamateurfilm.nl, http://web.inter.nl.net/users/ernemann/, en http://www.amateurfilmer.nl. 47

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2005 | | pagina 25