Woord vooraf Zo'n vijftien jaar geleden waren er enkele belangrijke momenten voor het Neder lands archiefwezen, die bovendien hebben geleid tot zinvolle publicaties. In 1988 werd het twintigjarig bestaan van de Archiefwet 1962 (in werking getreden in 1968) 'gevierd', ter gelegenheid waarvan de bundel Voor burger en bestuur. Twintig jaar Nederlands archiefwezen verscheen. In 1991 bestond de Vereniging van Archivarissen honderd jaar en dat jubileum werd luister bijgezet met de bundel Respect voor de oude orde. Honderd jaar Vereniging van Archivarissen in Nederland. Beide bundels bevatten waardevolle historische artikelen, maar ook beschouwingen over de stand van zaken in die tijd. De problematiek van de selectie van archieven wordt niet uitgebreid behandeld in de jubileumuitgaven, maar komt wel regelmatig aan de orde. Interessant is onder andere het artikel van P.J. Horsman in Voor burger en bestuur onder de titel 'De wijn en de zakken'. Het is geschreven in de tijd voorafgaand aan de ontwik keling van PIVOT, de grote doorbraak van de digitalisering en de vernieuwing van de Archiefwet. Horsman voorziet al de aansluiting van de archivistiek bij andere disciplines als bedrijfskunde, organisatiekunde en informatiekunde. Ook de toepassing van nieuwe technologieën, zoals automatisering, zal een andere bril vragen (p. 220). Maar meer was er in Horsmans glazen bol nog niet te onderscheiden. In dezelfde bundel schreven W.E. Goelema en A.J.M. den Teuling over de ontwik keling van de registratuur. Daaruit blijkt dat in de jaren tachtig van de vorige eeuw de computer al niet meer alleen een hulpmiddel voor de verwerking van massagegevens was. De computer ging ook het denken en de werkwijze beïnvloe den en veranderde geleidelijk de cultuur (p. 127). Voor de registratuur betekende dit de confrontatie met de vraag naar informatie in plaats van naar stukken. Bij de ontsluiting van archieven werd ook aandacht besteed aan inhoudelijke ont sluiting. Herlezing van de beide bundels doet ons realiseren hoeveel er de afgelopen vijf tien jaar veranderd is in het archiefwezen. Zeker op het terrein van waardering en selectie van archieven zijn wij in een ander tijdperk aangeland. Veranderingen De overgang naar dit nieuwe tijdperk werd gestimuleerd door een aantal facto ren. De methodiek die bedacht werd om de geweldige achterstand in overbren ging en selectie van overheidsarchieven aan te pakken (meest samengevat als PIVOT), was in de eerste helft van de jaren negentig een heel belangrijke. De invoering van de Archiefwet 1995 was een tweede prikkel tot vernieuwing, die onder andere de verkorting van de overbrengingstermijn vastlegde. Maar er gebeurde in de samenleving ook veel dat invloed had op het archiefwezen. De geweldige vlucht die de automatisering nam is al genoemd. Van belang is ook dat aanpalende vakgebieden als informatiekunde en bedrijfskunde gebruikt werden om ontwikkelingen in het archiefwezen op gang te brengen of te versnel len. En - last but not least - maakten de beroepsgroepen van archivarissen en 6 historici zich drukker over de toekomst van het verleden dan voorheen. Nog nooit haalde de selectieproblematiek zo vaak de landelijke media. Theorievorming De redactie heeft gemeend deze ontwikkelingen centraal te stellen in dit jaar boek. Daarbij heeft zij drie subthema's onderscheiden om de artikelen te ordenen en aan de lezer aan te bieden. De geweldige aanwas van archieven en de andere geschetste ontwikkelingen maakten een heroverweging van de theorie noodzakelijk. Onder de noemer 'Waarderingstheorie en ontwikkeling van waarderingsmethoden en -strategieën' geeft een aantal auteurs een terugblik op de gebeurtenissen, nationaal en internationaal. Het is niet alleen de kwantiteit die selectie van archief noodzakelijk maakt, de kwaliteit van het archief heeft er baat bij. Toegankelijk houden en de band met de context van ontstaan bewaren - daar draait het uiteindelijk om, aldus Agnes Jonker in haar bijdrage 'De kunst van het weglaten'. Zowel voor de organisatie als voor latere onderzoekers levert het inperken van archief voordelen op, de gebruiker dreigt anders om te komen in de overvloed. Maar het vergt moed om archief te waarderen en selecteren. Waardoor laten de archivarissen zich leiden bij een beslissing archiefbescheiden te bewaren of te vernietigen? En is het alleen aan archivarissen voorbehouden om zich te buigen over dit keuzeprobleem? Ook al was dat vijftien jaar geleden nog vloeken in de kerk, bij selectie gaat het om het bewaren van informatie. Terry Cook bevestigt dat: 'the premise that behind the physical record is the 'very act and deed' it symbolizes. Behind the actual document is the 'function or activity' that lead to its creation.' Het ont breekt de archivarissen echter aan een theoretische onderbouwing van hun werk. Cook ontwikkelt een nieuwe theorie en geeft tegelijk twee stappen om het theo retisch model werkelijkheid te laten worden. Geen theorie zonder terminologie. Hans Waalwijk buigt zich over de termen waardering, selectie en verwijdering, schetst de ontwikkeling van de in de archi vistiek gebruikelijke woorden en doet een voorstel voor een definitie van de termen waardering, selectie en verwijdering. Selectie is ook het verwerven van archieven. Dat vraagt om een andere attitude dan bij waardering en verwijdering. Alice van Diepen geeft aan dat een integraal acquisitiebeleid nodig is en neemt de lezer mee in de gedachtegang die met de ontwikkeling daarvan gepaard ging én de interactie die plaatsvindt met de alle daagse praktijk van verwerving. Nog niet eerder heeft de archiefonderzoeker zich zo geroerd als de afgelopen vijftien jaar. De oorlog die de archivaris verklaard had aan de ontzagwekkende achterstand in selectie, bracht ook de (wetenschappelijk) onderzoeker op de barricades. Een van de woordvoerders was prof. Paul Klep. Ook hij pleit voor een nieuwe theoretisch onderbouwing, en wel het principieel herfunderen van het selecteren en bewaren van archieven op een maatschappelijke grondslag, met een socio-culturele rechtvaardiging. De professie van de archivaris is aan het veranderen en is steeds meer gericht op de analyse van de context waarin materi aal ontstaat, en steeds meer voorzien van een selectiemethode die sterk op de 7

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2004 | | pagina 5