vrijetijd moment De erfgoedinstelling en haar publiek aanbieders consument Inleiding Hebben wij vastgesteld welke klanten we wel en niet willen bedienen, kennen wij onze klanten en hun behoeften en verwachtingen, zijn onze frontofficecon- tacten en interne processen erop gericht om aan de behoeften, wensen en ver wachtingen van onze klanten te voldoen en wordt klanttevredenheid regelmatig gemeten? Als we al deze vragen met ja kunnen beantwoorden zijn we volgens Jean-Pierre Thomassen een klantgestuurde organisatie. Archiefinstellingen zijn meer dan ooit klantgericht, maar klantgestuurde organi saties zijn het nog niet. Het is nog niet helemaal duidelijk wat in de toekomst van ze wordt verwacht. Moeten ze informatieverstrekkers zijn in een informatiemaat schappij, aanbieders van onderzoeksfaciliteiten in een kennismaatschappij of leveranciers van belevenissen in een experience economy? Wel stemmen ze hun processen steeds meer af op hun bestaande clientèle en zijn ze systematisch onderzoek gaan doen naar de waardering van de klanten voor hun dienstverle ning en voor de maatregelen die ze nemen om aan de behoeften en verlangens van hun bestaande klanten tegemoet te komen. In zijn bijdrage aan dit jaarboek, met de veelzeggende titel "Van klantgericht naar klantgestuurd" beschrijft Fred Schot de toenemende klantgerichtheid van archiefinstellingen en de daarmee gepaard gaande kwaliteitsnormering. Het jaar 2000 is voor hem een mijlpaal. In dat jaar ontwikkelden tien Nederlandse archiefinstellingen (in het kader van een DIVA-project dat door Fred Schot zelf werd geleid) een handvest dienstverlening archieven. In dit handvest werden minimumvoorzieningen beschreven waarop gebruikers van archieven aanspraak mochten maken. Er werden kwaliteitsnormen in gesteld, niet alleen met betrek king tot raadpleging van archieven in de studiezalen maar ook met betrekking tot informatieverstrekking op afstand. Bovendien werd in hetzelfde jaar een zoge naamde kwaliteitsmonitor ontwikkeld, om periodiek de kwaliteit van de dienst verlening te meten en vast te stellen of verbeteracties het beoogde effect hebben gesorteerd. education escapism esthetics enter tainment HOOFDSTUK 13

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2002 | | pagina 8