center Deventer documenteren entertainment implementeren presenteren recentere enter Onderzoekers in een digitale onderzoeksomgeving Inleiding Toegankelijkheid is niet alleen een kwestie van de beschikbaarheid van beschrij vingen of kopieën van archiefbestanddelen, maar ook van de intellectuele en cognitieve competenties die nodig zijn om deze informatie effectief te gebruiken. Deze stelling staat centraal in dit jaarboek. Het is ook het uitgangspunt van het artikel van Beth Yakel, dat daardoor wel voor dit jaarboek geschreven lijkt. Yakel constateert, dat archivarissen het aanbod aan informatie over archiefvormers en archieven enorm hebben uitgebreid door gebruik te gaan maken van het internet, maar dat dat de toegankelijkheid van primaire bronnen niet noodzakelijkerwijs vergroot. Het internet verandert namelijk de communicatie tussen archivaris en archiefgebruiker. In het directe contact in de studiezaal kan de archivaris de archiefgebruiker persoonlijk begelei den bij het vinden en interpreteren van de relevante archiefbestanddelen, maar op het internet moet de archiefgebruiker het zelf doen, zonder te beschikken over al te veel contextgegevens en zonder een archivaris te kunnen vragen tussen bron en brein te bemiddelen. Yakel laat in haar bijdrage zien waarom het digitaal toe gankelijk maken van archieven zo'n complex probleem is en wat de implicaties daarvan kunnen zijn voor het ontwerpen van toegangen en ontsluitingssystemen en voor het ontwikkelen van programma's gericht op de training van gebruikers. Communicatie op afstand is in een digitale omgeving voor een belangrijk deel communicatie per e-mail. Dit aspect van de digitale communicatie tussen archi varis en archiefgebruiker is door Duff en Johnson aan een nader onderzoek onderworpen. Zij hebben aan de hand van vragen die gebruikers per e-mail aan archiefdiensten stellen onderzocht in welke termen die gebruikers hun vragen formuleren of, meer algemeen geformuleerd, hoe ze de informatie zoeken die ze nodig hebben. Als archivarissen hier inzicht in hebben, kunnen ze hun beschrij vingsinstrumentarium zodanig inrichten dat ze optimaal aan de wensen van de gebruikers voldoen. Zeker in een digitale omgeving is dat van belang, omdat communicatieproblemen daar maar in beperkte mate door een goed gesprek of persoonlijke begeleiding kunnen worden opgelost: een effectieve en efficiente beantwoording van gebruikersvragen in zo'n omgeving vraagt om een geforma- HOOFDSTUK 147

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2002 | | pagina 75