kostuumontwerp gekoppeld wordt aan het kostuum wanneer die beide in de collectie aanwezig zijn. Stappen we bijvoorbeeld naar een andere productie beschrijving, Andromache van Toneelgroep Amsterdam, dan zien we dat er ver schillende materialen aan gekoppeld zijn: een affiche, een boek, een video, een tekst, kostuumontwerpen, kostuums en een maquette. Op dit moment zijn we druk bezig met het verder beschrijven en koppelen van materialen, dus daar zullen binnenkort ook nog bijvoorbeeld de spelfoto's aan gekoppeld worden. Wanneer binnenkort beschrijvingen van de ongeveer 20.000 prenten, tekenin gen, kostuum- en decorontwerpen toegevoegd worden aan de catalogus, dan valt er weer heel wat te koppelen. Om die koppelingen goed te kunnen laten werken zijn strikte regels nodig bij de invoer. Zo worden namen van personen, producenten, instellingen en zalen goed gemonitored via zogenaamde validatiebestanden. Elke ingevoerde term wordt gecontroleerd door het systeem, en 'geforceerde'nieuwe) termen worden door andere medewerkers dan de invoerder nog eens extra gecheckt. Zo voorkom je problemen met naamvarianten of foutief gespelde namen. Als je doorklikt op Tsjechov, wil je immers ook de boeken van Chekov of andere naamsvarianten terugvinden. Zo is dus geprobeerd de gescheiden kaartenbakken in één systeem te integreren, waardoor je zowel in de materialen of producties kunt zoeken wanneer je precies weet wat je wilt hebben, maar ook een integrale zoekopdracht kunt uitvoeren. Door technische vernieuwingen moeten de zoek- en presentatiemogelijkheden op korte termijn nog uitgebreider en klantvriendelijker worden. Alle materialen die recentelijk op projectbasis zijn ingevoerd, worden ook zo veel mogelijk gekop peld, om de gebruiker als het ware op een spoor te zetten dat hem dwars door catalogus heenleidt.11 Afbeeldingen Maar met alleen een catalogus, hoe gebruiksvriendelijk en hoe open ('doorklik- baar') die ook is, heb je nog geen multi-mediale theaterencyclopedie. Daarvoor is meer inhoud nodig, zowel illustraties als toelichtende teksten. Een lijst voorstel lingen is op zich al wel een naslagwerk, maar wanneer je er plaatjes aan toevoegt wordt het een stuk interessanter. Vandaar dat in de afgelopen jaren hard gewerkt is aan het fotograferen van objecten en het digitaliseren van afbeeldingen, geluid en video. Een groot deel van deze projecten was er in eerste instantie op gericht om de materialen voor verval te behoeden. Zo moesten de affiches zowel uit conserveringsoogpunt als uit ruimtegebrek anders worden geborgen. De affiche collectie werd vaak geraadpleegd voor het gebruik in tentoonstellingen en publicaties. Omdat we geen afbeeldingen hadden van de affiches moesten de klanten de originelen bekijken. Toen het gebruik steeds meer toenam, is besloten de affiches te digitaliseren en vervolgens goed op te slaan. De afbeeldingen zijn gekoppeld aan de affichebeschrijvingen in de database. Hetzelfde gebeurde enige tijd later met de kostuums, de schilderijen, de recensies (vanaf 1998), de Neder landse losbladige bladmuziek (ook op microfilm gezet, evenals de brieven- collectie) en recent een groot deel van de prenten- en tekeningencollectie. Ook is een deel van de meest bedreigde video's gedigitaliseerd, de rest zal in 2004 volgen. Op de rol staan de maquettes en (delen van) de fotocollectie. Al deze projecten kwamen tot stand dankzij de steun van fondsen als de Mondriaan- stichting, Metamorfoze, Het Geheugen van Nederland en diverse particuliere fondsen. Voor 2003 en 2004 is er een aanzienlijke extra bijdrage van het Ministerie van OC&W beschikbaar gesteld voor activiteiten op het gebied van digitalisering en ontsluiting van de collectie. Als het aan ons lag, zouden al die afbeeldingen direct ook via internet te zien zijn. Maar ook wij zijn gebonden aan de Auteurswet. Wij zijn druk bezig personen en organisaties om toestemming te vragen om hun afbeeldingen via het web te mogen 'publiceren'. Dat deel waar geen rechten meer op rusten, zal zo spoedig mogelijk worden gepubliceerd. Als u dit leest zal een deel van de afbeeldingen waarschijnlijk al wel beschikbaar zijn. Technisch is het ook mogelijk om video en geluid toe te voegen. Hopelijk zullen in 2004 ook de eerste fragmenten via de database beschikbaar komen. DE ERFGOEDINSTELLING EN HAAR PUBLIEK 11 De beslissing of iets wel of niet gekoppeld kan worden, gaat verder dan alleen vergelijking van een produ cent en/of naam. Hiervoor is kennis van zaken nodig om te beslissen of de koppeling wel juist is. 78 PAUL POST VAN KAARTENBAK TOT MULTIMEDIALE ENCYCLOPEDIE OP INTERNET Theater Instituut Nederland Aflicht bes, chrijvinij 79

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2002 | | pagina 41