vast. Ze ontwikkelen zich voortdurend en verdwijnen, naarmate de omstandig heden veranderen. De ontwerper van de Kompetenzenkartei, Erich Scharer, en de voortzetter, Primus Monn, hebben zich noodgedwongen vooral moeten beper ken tot de gedrukte wets- en regeledities, die niet altijd ver genoeg reiken om alle relevante aspecten te vermelden. Vooral de lagere regionen van het ambtelijke apparaat en de arbeids- en besluitprocedures met (gedetailleerde) interne wer king blijven onvermeld. Globaal gesteld beschrijft de Kompetenzenkartei twee categorieën direct en duidt één categorie indirect aan: direct, de federale bevoegdheden en taken over een langdurige periode, alsook de organen (in het bijzonder de departementen met hun diensten en soms dienstonderdelen) als uitvoeringsinstanties; indirect, de archief- en registratuurbestanden als schriftelijke neerslag. Het kaartsysteem brengt deze drie categorieën met elkaar in verband en legt zo voor de archiefstuk ken de organisatorische en ten dele ook beleidsinhoudelijke context vast. Op basis van de bevoegdheden vinden handelingen, activiteiten en transacties plaats, als gevolg daarvan ontstaan documenten, dossiers en seriële bestanden. Deze documentaire neerslag bevat gegevens over interne bedrijfsvoering en externe taakuitoefening van de bondsstaat met zijn organen en verstrekt daar mee rechtstreeks en langs een omweg informatie over maatschappelijke ontwik kelingen, alsmede over rechten en plichten van de burgers en inwoners. De database KOMP2 is onderdeel van een groter geheel aan applicaties voor intellectueel en administratief beheer van naar het Bundesarchiv overgebrachte archiefbestanden en collecties. Dit complex aan databases wordt thans omgezet in een nieuw, geïntegreerd systeem, dat gebaseerd is op een programma dat ook door verschillende kantonarchieven gebruikt wordt. Voorbeeld ter verduidelijking Feitelijk is er sprake van een drieledig opgebouwd wetenschappelijk apparaat. De (globale) wetten van het parlement en de (preciserende) verordeningen van de regering (bondsraad) vormen als primaire documentatie het meest concrete niveau (figuur 1). De Kompetenzenkartei, met verwijzingen naar relevante wetsartikelen en aan vullingen daarop, vat deze wetgevende arbeid samen, zich daarbij tot de volgende aspecten beperkend (figuur 2): de titel van de bevoegdheid of taak, de indeling naar een juridische zaaksystematiek2, de aanduiding van de verantwoordelijke 'actor' (departement, uitvoerende dienst of orgaan), de geldingsduur (periode) van de taak of bevoegdheid, de inhoudsomschrijving, de bronvermelding en eventuele specifieke opmerkingen. Bundesgesetz iiber die internationale Entwicklungszusammenarbeit und humanitare Hilfe 1. Kapitel: Allgemeines Figuur 1. Titelpagina van een Bundesgesetz. CONTEXT EN FUNCTIONEEL INSTITUTIONEEL ONDERZOEK: PRAKTIJK 2 De juridische zaaksystematiek kent negen hoofdrubrieken, vele rubrieken Gruppentitelen nog meer onderrubrieken. Zij valt grotendeels met de Bereinigte Sammlung en Systematische Sammlung des Bundesrechts samen. 168 PETER TOEBAK DE KOMPETENZENKARTEI VAN HET S C H WE IZ E RIS C H E BUNDESARCHIV 1352 1977 (Vom 19.Marz 1976) Die Bundesversammlung der Schweizerischen Eidgenossenschaft, gestützt auf die Artikel 8, 85 Ziffer 5 und 6 und 102 Zifter 8 und 9 der Bundes- verfassung, nach Einsicht in eine Botschaft des Bundesrates vom 19. Marz 1973und in seinen Bericht vom 22. Januar 19752>, beschliesst: Art. 1 Gegenstand Der Bund trifft Massnahmen der internationalen Entwicklungszusammen arbeit und humanitaren Hilfe. Art. 2 Gnmdsatze 1 Die internationale Entwicklungszusammenarbeit und humanitare Hilfe sind Ausdruck der Solidaritat, die eines der Prinzipien darstellt, nach denen die Schweiz ihr Verhaltniszur internationalen Gemeinschaft gestaltet und entsprechen der welt- weiten Verflechtung. Sie beruhen auf der gegenseitigen Achtung der Rechte und Interessen der Partner. 2 Die Massnahmen nach diesem Gesetz berücksichtigen die Verhaltnisse der Partnerlander und die Bediirfnisse der Bevölkerung, für die sie bestimmt sind, ïf BB! 1973 I 869 -'> BB1 1975 1 487 1477-477 169

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2000 | | pagina 85