De administratieve werkzaamheden namen toe en dus werd de ruimte die als kantoor diende al snel te klein. In 1906 kreeg de administratie een eigen ruimte tot zijn beschikking. Het kantoor werd doelmatig ingericht. Er kwamen nieuwe kantoormeubels en de ruimte werd voorzien van flinke brandkluizen die als archief gebruikt werden.23 In de jaren twintig werd er een kantoorgebouw gebouwd: "Ter voorziening in de noodige ruimte voor den administratieven dienst werd de bestaande smederij geamoveerd en op het vrij gekomen terrein een doelmatig kantoorgebouw opge trokken, waarvan de bovenverdieping tot laboratorium werd ingericht".24 In 1923 werd het administratiegebouw uitgebreid en liet men kantoormeubels, waaronder formulierenkasten met jaloeziesluiting, boekenkasten en cilinder- kasten, ontwerpen.25 Productie van documenten Aanvankelijk werd alles met de hand geschreven: het personeel op het kantoor moest, behalve over snelle Tekenvaardigheid en een verzorgd uiterlijk, beschikken over een duidelijk lopend handschrift.26 Na 1903/1904 ging men geleidelijk over op de schrijfmachine. In 1915 had men op de administratie een Burroughs schrijvende telmachine één jaar op proef. Het bleek dat deze machine onmisbaar was geworden, omdat de machine veel werk uit handen nam. De directeur legde aan burgemeester en wethouders uit waarom deze machine zo nuttig was: "De machine wordt gebruikt voor het in duplo maken van inkasseerings- lijsten voor het gewoon gasverbruik en stroomverbruik en vervalt hierdoor de maandelijkse afrekening der incasseerders, die vervangen is door eene dagelijksche, waardoor bij gemaakte vergissingen in de ontvangsten, deze bijna steeds achterhaald kunnen worden, terwijl de machine tevens een uitstekende controle geeft op het werk, dat dagelijksch door deze beamb ten wordt verricht. De machine wordt verder gebruikt voor het opmaken der controlestaten der muntgasverbruikers, waardoor het eentonige tellen dezer staten geheel vervalt en tegelijk eene enorme tijdsbesparing verkregen wordt. Verder wordt de machine gebruikt voor het maandelijks opmaken van proefbalans, arbeidsloonenstaten en alle voorkomende tellings- en verza- melstaten, die op eene gas- en elektriciteitsfabriek met ongeveer 10.000 verbruikers, regelmatig voorkomen. De machine die voor onze fabriek de doelmatigste is, is de enkelvoudige machine met 17 rijen, met splitsing, met elektrische beweegkracht, waarvan de prijs bedraagt 1725,- met één jaar garantie."27 De echte ontwikkeling in de kantoormechanisatie viel pas in de jaren twintig.28 In 1923 ging men de gelijktijdige meteropname en inning uitvoeren. Daarvoor wilde men een adresseermachine (Adressograph) aanschaffen: "Deze machine is zeer solide geconstrueerd en voorzien van de nieuwste vindingen als dateer- dupliceer- en repeteerinrichtingen met automatische sorteer- en uitschakelapparaten. Deze machine zal o.a. als aanvulling onzer boekhoudmachines, goede diensten kunnen bewijzen en daardoor tevens worden voorkomen, dat binnenkort een derde boekhoudmachine moet worden aangeschaft. Bij invoering van het tweeprijzenstelsel voor gas en electriciteit is de bedoelde machine voor de administratie onmisbaar."29 Wat met deze mechanisering bereikt werd in de gas- en stroomadministratie, de loonadministratie en de magazijnadministratie, toonde Tilburg trots op de Tentoonstelling op het gebied van de openbare en particuliere bedrijfsadmini stratie (T.O.P.A.) in 1926.30 Tien jaar later constateerde men tevreden: "In alle onderdelen van de admini stratie werd voortdurend naar nog verder gaande efficiency gestreefd." En: "Niet alleen dus dat het Elektriciteitsbedrijf zelf gelijke tred hield met de ontwikkelin gen van de moderne techniek, ook de administratie -zeer terecht genoemd het kompas voor een onderneming- was en is op de hoogte van de tijd."31 Opbergen en terugvinden De bij de gasfabriek ingekomen correspondentie werd in eerste instantie bewaard in een map. Voorin de map bevond zich een alfabetische lijst met naam, plaats en het nummer dat naar de brief verwees. De ingekomen stukken werden tot 1891 chronologisch geordend, na die tijd tot 1909 werden ze alfabetisch op naam van afzender geordend en in Leitz-ordners bewaard. Van elke uitgaande brief werd een afschrift in een kopieerboek bewaard. In 1909 stapte men over op een dossierstelsel, waarvoor men het Fortuna-kaartsysteem van Blikman Sartorius gebruikte. Dit 'Kaart- en Briefrangschiksysteem' was dat jaar door Blikman Sartorius in samenwerking met de gemeentesecretaris van Zaandam, J.A. Zaalberg, op de markt gebracht.32 Interne communicatie Downward communication De communicatie verliep topdown. In de organisatie was sprake van een duidelij ke hiërarchie. Aan de top stond de gemeenteraad die via het college van burge meester en wethouders en de commissies de gas- en elektriciteitsfabrieken bestuurde. In principe ging alles wat geregeld moest worden via deze lijn naar de directeur die belast was met de dagelijkse leiding en dus het hoogste gezag had binnen de organisatie. Omdat er in eerste instantie niet veel mensen in de organisatie werkten, kon de directeur alles mondeling en informeel regelen. Er waren in de periode 1873 tot 1930 dan ook geen handleidingen of opdrachtformulieren in gebruik. De gemeentelijke gas- en elektriciteitsfabrieken beschikten zelf niet over memo- CONTEXT EN FUNCTIONEEL INSTITUTIONEEL ONDERZOEK: PRAKTIJK 23 Archief Energiebedrijven, inv.nr. 31, Jaarverslag 1906, 3-4. 24 Vijftig jaar bestaan der Gemeente Gasfabriek te Tilburg, 33. 25 Archief Energiebedrijven, inv.nr. 169. 26 Pirenne en Veen, Van Nijveroord naar Ringbaan Noord, 35. 27 Archief Energiebedrijven, inv.nr. 143, Kantoormeubelen. 1915-1922, brief 20-4-1915. 28 Ibidem, inv.nrs. 265 en 380. 124 NADIA LEHMANN DE GEMEENTELIJKE GAS- EN E L E CT RI C IT E IT S F A B R I E K E N TE TILBURG 2' Ibidem, inv.nr. 127, Administratie 1909-1923, brief 1-8-1923. 30 De tentoonstelling op het gebied van de openbare en particuliere bedrijfsadministratie, T.O.P.A. 1926 (III dln., Purmerend 1926) III, 155-164. 31 Ibidem. 32 F.C.J. Ketelaar, 'Zaalberg en Otlet: een hoofdstuk uit de geschiedenis van Belgisch-Nederlandse innovatie op archiefgebied', in: G. Janssens, G. Maréchal en F. Scheelings (red.), Door de archivistiek gestrikt. Liber amicorum prof. dr. Juul Verhelst (Brussel 2000) 16121 125

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2000 | | pagina 63