ca ca Figuur 1. De Liro-kaart uit 1942. Let op het nummer 18828 in het vakje H.R.no., bovenaan. Dit is het volgnummer van de kaart. De kaarten (zie figuur 1), vervaardigd van crèmekleurig karton, hebben een formaat van 32,2 x 11,9 cm. Ze hebben als formuliernummer HR 1. Tevens is er een geringer aantal kaarten van groot formaat 32,2 x 23,8 in gebruik is geweest met formuliernummer HR 6. De totale oplage van HR 1 is ongeveer 20.000 geweest, terwijl er ongeveer 5.000 grote kaarten zijn gedrukt. De grote kaarten zijn uiteraard in gebruik geweest voor de omvangrijke boedels. Ze bevatten de volgende gegevens, welke vrijwel altijd op de kaarten zijn getypt: Naam en adres van cliënt: van de eigenaar van de voorwerpen; H.R.-nummer: een getal tussen 1 en 23015; Datum van inlevering: tussen begin juni 1942 en eind maart 1945; No.: dossiernummer van Liro; Vermerk: niet ingevuld; Folionummer: pagina van het register RG waarin de voorwerpen eveneens waren ingeschreven. Dit register is niet bewaard gebleven; Aantal: aantal eenheden, bijvoorbeeld 6 zilveren lepeltjes; Aard van het artikel: beknopte omschrijving van de voorwerpen; No. inv.: volgnummer van het artikel op de kaart; Opgeborgen: bergplaats van de goederen bij Liro, zoals B.N.Kluis, Magazijn, Roeterstraat, Diamantbeurs, Muiderschans, Kluis R., Boekenkluis, Goudkluis; Naar verkoop Plaats: zelden ingevuld; Naar verkoop Datum inbreng: zelden ingevuld; Datum verkoop; Aan wie: naam instelling of persoon aan wie is verkocht; No. Taxatielijst: letter L met nummer; Taxatie: bedrag; Opbrengst: bedrag, alleen ingevuld indien als los artikel verkocht en niet als massagoed; Kosten Specificatie: nooit ingevuld, maar wel afgestempeld in rood 'Behandeld' of 'Beh. geen nota'. Het laatste stempel geeft aan dat de goederen op een verzamelnota of factuur in rekening zijn gebracht of op andere wijze zijn afgerekend; Kosten Bedrag: zelden ingevuld; Netto bedrag: zelden ingevuld; Afger. Datum: zelden ingevuld; Voorts staat op de kaarten nog een aantal administratieve kenmerken vermeld, waarvan de betekenis niet meer te achterhalen is. Bij het H.R.-nummer staan vrijwel altijd in rood de letters 'A' en 'O' gestempeld. Ook een aantal parafen staat steeds op vaste plaatsen op de kaart vermeld. Van deze A- en O-stempels en van de parafen is zelfs niet meer vast te stellen wanneer en door wie ze zijn geplaatst. Ook de betekenis van de aanduiding H.R. is onduidelijk. Volgens sommigen betekent de afkorting 'hoofdrekening', volgens anderen 'huisraad'. Op de kaarten staat voorts een stempel 'Geverifieerd', met een datum in 1952 of 1953. Dat duidt op controle door de LVVS of de bedragen die op de kaarten staan vermeld ook daadwerkelijk op de rekeningoverzichten van vermeld zijn. DE CO NTEXT EN DE GEBRUIKER "TJ *T3 LA UN CQ i5 co O CO CV] Z .E it *o 262 HENNY VAN SCHIE JOODSE TEGOEDEN EN ARCHIEVEN. CONTEXT IN DE PRAKTIJK 263

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2000 | | pagina 132