voorziene beschrijvingen daarvan en waar beschikbaar: alle mogelijke nadere toegangen. Via die hulpmiddelen kan dan de overgang gemaakt worden naar het beheersysteem (ABS-Archeion, of een ander systeem) voor aanvragen en reserve ren van stukken: rest nog de reis naar de archiefbewaarplaats, waar het eigenlijke onderzoek dan zonder oponthoud kan beginnen. Kader 4 Systeembeheerselem enten. Het Archiefvormersoverzicht op zijn plaats gezet: van deelsysteem naar heel systeem Een mooie en goedgevulde database, een werkende zoekmodule, aardig interface en leuke beheertoeters en -bellen, een (in beginsel) goed werkend systeem: het is niet genoeg. Een overzicht op archievenniveau, of het nu archiefvormersover zicht of archievenoverzicht heet, is niet meer dan een onderdeel van het voor de digitalisering van de toegang tot onze collecties benodigde totale systeem. Ik zie er daarbij van af, in te gaan op de wenselijkheid te komen tot een werkelijk publiekvriendelijk, geïntegreerd en kwalitatief goed systeem voor de integrale toegankelijkheid van alle kenbronnen voor ons verleden. Daartoe zijn inmiddels aanzetten, zowel in het kader van de activiteiten van de Vereniging DEN, als op regionaal niveau.13 Wie de moeizaamheid beziet waarmee samenwerking binnen het archiefwezen op dit gebied tot stand komt, of eigenlijk: nog tot stand moet komen, is over algemene landelijke erfgoeddigitalisering licht voorzichtig gestemd. Niettemin is het leuk en wenselijk iets te zeggen over dan maar een integraal systeem van toegankelijkheid voor de archieven, dat rekening houdt met de ver bindingen naar andere disciplines van erfgoedbeheer en -exploitatie. Het Archiefvormersoverzicht is van den beginne af gedacht als onderdeel van zo'n systeem. Als schematische afbeelding daarvan is de in projectkringen wisse lend 'koffiemolen' en 'vleesmolen' genoemde vorm in figuur 2 bedacht. DE CONTEXT EN DE GEBRUIKER In het systeem zijn vanzelfsprekend functionaliteiten verwerkt die nodig zijn voor goed functioneren, onderhoud en voortgaande verbetering van het systeem. In de proeftuin omgeving zijn deze functies over het algemeen slechts rudimentair uitgewerkt. Gebruiksmonitoringfunctie Het is van belang te weten hoeveel en hoe het systeem gebruikt wordt, waar de voor keuren van de gebruikers liggen, welke paden zij niet bewandelen, waar de duidelijk heid onvoldoende is en/of de ingebouwde hulpfuncties tekort schieten. Ook zou de beheerder van het systeem moeten kunnen nagaan welke antwoorden op welke vragen worden gegeven. Zonder die gegevens is het niet mogelijk de kwaliteit van het systeem te beantwoorden. Minder belangrijk, maar nuttig, zijn gegevens als gebruiksduur, duur van elke volledige zoekactie, afgebroken zoekacties, responstijden (bij diverse soorten zoekacties). Enkele van deze functies zijn in het Archiefvormersoverzicht gerealiseerd. Nog op te lossen: de waarborging van de privacy van gebruikers. Overpompfunctie: beveiliging tegen externe aanslagen op de integriteit van de database Het Archiefvormersoverzicht bestaat in hoofdzaak uit twee modulen: een voor gege vensinvoer en -beheer; een voor raadpleging. Deze twee zijn volstrekt gescheiden. Overbrengen van een nieuwe set gegevens geschiedt 'buitenom'. Er is op geen moment koppeling tussen de twee databases. Goedkoper, simpeler firewall was niet te bedenken. Thesaurus/trefwoordenlijsten/plaatsnamenlijsten: geautoriseerde lijsten Voor een aantal gegevenselementen gebruikt het systeem vaste lijsten van toegestane termen, waaruit bij gegevensinvoer en bijzoekacties geput moet worden. Dit is uit vloeisel van de wens invoer en raadpleging zo gelijkvormig mogelijk te maken. De tref woordenlijst is ontleend aan de toenmalige versie van de ING-thesaurus, de plaats namenlijst is freeware en de competentie/taken/bemoeienissenlijst is eigen bouwsel. Zoals elders in de tekst is aangegeven moet hier nog werk gedaan worden. Dat is een inspanning die het archiefwezen gestandaardiseerd dient uit te voeren. Ten eerste omdat het voor de onderzoekers onplezierig is steeds met andere semantie- ken te worden geconfronteerd. Ten tweede en wezenlijk, omdat ontwikkeling en onder houd van deze systeemonderdelen zeer duur is. Ten derde, nog wezenlijker als dat zou kunnen, omdat de interoperabiliteit (de mogelijkheid tot samenwerking of zelfs samenvoeging) van de afzonderlijk ontwikkelde systemen waarschijnlijk op technisch niveau wel haalbaar is, maar dan op dit semantische niveau stuk kan lopen. En als het er niet op stuk loopt, dan maakt gescheiden ontwikkeling van de semantische onder delen van de systemen die interoperabiliteit tenminste veel moeilijker. Liever nu wat gedesinvesteerd of de inspanningen tot nu toe als voorbereidende werkzaamheden afgeschreven, dan later een kater. 234 MAARTEN VAN DRIEL TRADITIE EN DIGITALITEIT Beveiligingsfunctie Zie overpompfunctie en autorisatiefunctie. Autorisatiefunctie Zoals gebruikelijk kan de applicatiebeheerder diverse gebruikers diverse autorisaties geven voor het raadplegen, invoeren en/of wijzigen van gegevens. In- en uitvoerinterfaces Deze zijn nog simpel in de gewone Access-vormen gemaakt. Aan de vormgeving van met name een raadpleegmodule (gebruikersinterface, hulpfuncties) moet veel zorg besteed worden. Hiervoor is samenspel tussen gespecialiseerde vormgevers of beeld schermergonomen, archivarissen-beheerders en eindgebruikers nodig. Ook zal veel aandacht nodig zijn voor de rapportmogelijkheden voor de gebruiker. 13 Zo hebben het Rijksarchief Gelderland, de Gelderse Bibliotheek, het Gelders Oudheidkundig Contact (steuninstelling voor historische verenigingen en musea) en Biblioservice Gelderland (de vroegere Gelderse Bibliotheekcentrale) het initiatief genomen voor een gezamenlijk Gelderse erfgoedsite. Van daaruit zijn ook contacten gelegd met soortgelijke initiatieven in Noord-Brabant en Limburg. Bij de ont wikkeling is vanzelfsprekend ook de vereniging Digitaal Erfgoed Nederland (DEN) betrokken. 235

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2000 | | pagina 118