daarmee een lappendeken van niet aan elkaar gerelateerde handelingen te worden, waarvan het enige gemeenschappelijke kenmerk het internationale karakter zou zijn. Het eerste wat ik als onderzoeker diende te doen, was bepalen wat tot het beleidsterrein internationale monetair beleid behoorde en wat niet. Daarbij heb ik gebruik gemaakt van de memories van toelichting op de begroting, waarin het internationale monetaire beleid staat beschreven vanuit de optiek van het ministerie van Financiën. Dat onderzoek leidde tot de vaststelling dat het beleidsterrein zich zou beperken tot de bemoeienis van de overheid met het inter nationale geldstelsel. Daarmee liet ik een aantal handelingen die betrekking hadden op de totstandkoming van internationale afspraken en overeenkomsten op diverse beleidsterreinen buiten beschouwing. Tegelijkertijd is door deze afba kening een groot deel van het beleidsterrein deviezenverkeer overgeheveld naar het beleidsterrein Internationaal monetair beleid, omdat dat deel betrekking heeft op het internationaal betalingsverkeer en de wisselkoersen. Wat overbleef van deviezenverkeer, en dus niet werd meegenomen in mijn onderzoek, had betrekking op het op peil houden van de voorraad deviezen en de distributie van deviezen in tijden van schaarste onder de Nederlandse ingezetenen. Het gevolg van deze oplossing was wel, dat bij diverse beleidsterreinen de internationale handelingen niet worden vermeld; zij moeten in een latere fase door het mini sterie aan de RIO's worden toegevoegd. Overigens is dat geen doodzonde in de methode, want een RIO is een dynamisch instrument. Het kan altijd makkelijk worden aangevuld met ontbrekende handelingen, zonder dat de structuur wordt aangetast. Gelukkig vormt het aanwijzen van beleidsterreinen niet altijd zo'n groot probleem. De beleidsterrein van het ministerie van LNV waren al door de onder zoekers van het eerste uur op het ministerie gedefinieerd. Daartoe was gebruik gemaakt van bronnen als de begrotingen en de memories van toelichting, de staatsalmanakken en het voorlichtingsmateriaal. Binnen het ministerie van LNV is ook veel gebruik gemaakt van de website van het ministerie, waarop door het ministerie zelf al beleidsthema's waren aangegeven. Gedurende de looptijd van het project is de vaststelling van de beleidsterreinen bij LNV wel aangepast, als bleek dat het beter was een beleidsterrein te splitsen in twee, of als bleek dat twee vastgestelde beleidsterreinen beter samengevoegd konden worden tot één. Het beleidsterrein Gezondheid en welzijn van dieren bleek een stabiel beleidsterrein, het was goed af te bakenen en te beschrijven. Afbakening van het beleidsterrein Is eenmaal bepaald wat het beleidsterrein inhoudt, dan zal de onderzoeker aan dacht moeten schenken aan een nadere afbakening met andere beleidsterreinen, ook met beleidsterreinen die zijn onderzocht op andere departementen. Die nadere afbakening is een gedurende het onderzoek doorgaand proces, dat bestaat uit het onderzoeken van de raakvlakken met andere beleidsterreinen en het vast stellen van de grens. Elk beleidsterrein heeft raakvlakken met andere beleidsterreinen. Zo zijn er bijvoorbeeld diensten die handelingen op meer dan één beleidsterrein uitvoeren. In het geval van Gezondheid en welzijn van dieren betrof dat de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (RW). Deze dienst keurt vee en vlees zowel vanuit 198 het oogpunt van de gezondheid van dieren, als vanuit het oogpunt van de bescherming van de gezondheid van de mens. Dat laatste beleidsterrein is onder zocht op het ministerie van VWS (staatstoezicht op de volksgezondheid). Een ander raakvlak kan een wet of regeling zijn, waarbij ge- en verboden worden vastgesteld die op verschillende beleidsterreinen gelding hebben. Een voorbeeld daarvan is de Mestwet, die artikelen bevat die gericht zijn zowel op de beperking van de productie van mest, als op de bescherming van de bodem tegen een overdaad aan meststoffen. Dat laatste valt onder het beleidsterrein Milieubeheer dat op het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (VROM) is onderzocht. Hoe meer beleidsterreinen zijn onderzocht, des te duidelijker blijkt dat een nadere afbakening noodzakelijk is om dubbel werk te voorkomen en hiaten op te sporen. Dat betekent dat men als onderzoeker veel tijd moet besteden aan het bekijken van RIO's van andere beleidsterreinen. Een bruikbare maatstaf voor het vaststellen van de grenzen van een beleid sterrein is het doel dat de overheid heeft met haar bemoeienis. Beschrijving van de institutionele en historische ontwikkeling van het beleidsterrein In de volgende fase van het onderzoek, het beschrijven van de institutionele en historische ontwikkeling van het beleidsterein wordt het beleidsterrein inhoude lijk onderzocht. Dan moeten vragen worden beantwoord als: wat wordt bedoeld met gezondheid en welzijn van dieren, waarmee startte de bemoeienis van de overheid met het terrein, welke belangen waren gediend met deze bemoeienis, welke maatschappelijke groeperingen en instellingen beïnvloedden de overheid op het beleidsterrein, welke ontwikkelingen waren er in het beleidsterrein. Het beleidsterrein Gezondheid en welzijn van dieren bleek een sterk door wet- en regelgeving gereguleerd beleidsterrein, terwijl internationaal monetair beleid weinig wet- en regelgeving kent. Bij deze onderzoeken heb ik ook maatschappelijke organisaties en groeperin gen betrokken. Hoewel dergelijk onderzoek weinig specifieke informatie oplevert over de taken en bevoegdheden van de overheid, levert het onderzoek wel infor matie op over de betekenis en effecten van het handelen van de overheid voor de betrokkenen en belanghebbenden. Het beleidsterrein Gezondheid en welzijn van dieren blijkt een terrein, waarop aan het handelen van de overheid veel belang wordt gehecht. Er zijn verscheidene maatschappelijke groeperingen die zich op het beleidsterrein bewegen en het overheidsbeleid willen beïnvloeden. Bij het internationaal monetair beleid is er sprake van een beperkt aantal deskundigen die het beleid becommentarieert. Acties door maatschappelijke groeperingen ter beïnvloeding van het beleid richten zich vooral op de internationale organen. Hoewel een adequate beschrijving van het beleidsterrein noodzakelijk is, is het niet de bedoeling om uitputtend historisch onderzoek te verrichten. In deze onderzoeksfase moet het mogelijk zijn een samenvattende omschrijving te geven van het beleidsterrein, waarmee in een oogopslag duidelijk is welk beleidsterrein het rapport beschrijft. Voor het beleidsterrein Gezondheid en welzijn van dieren luidde deze omschrijving als volgt: "Het gaat hierbij om de bescherming van de gezondheid en het welzijn van dieren die afhankelijk zijn van de mens. Het beleidsterrein 199 CONTEXT EN FUNCTIONEEL INSTITUTIONEEL ONDERZOEK: PRAKTIJK NOOR SCHREUDER DE METHODE INSTITUTIONEEL ONDERZOEK IN DE PRAKTIJK

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2000 | | pagina 100