Archivarissen en records managers: zelfde professie, verschillende verantwoordelijkheden' Inleiding De informatierevolutie is van de vroeger gescheiden werelden van het archief en de documentaire informatievoorziening één domein aan het maken. Hierdoor worden archivarissen en records managers uitgedaagd om opnieuw vast te stellen wat de kern is van hun beroep en de aard van hun onderlinge relaties. Over deze uitdaging gaat dit artikel. Het is een poging om de oorsprong van het vroegere antagonisme tussen beide professies -of zo men wil: sub-professies- te achterha len en om wegen te vinden waarlangs archivarissen oude stijl en hun jongere col lega's samen met hun collega's van de documentaire informatievoorziening (DIV) het nieuwe geïntegreerde domein kunnen betreden. Gescheiden domeinen In onze oude beroepsopvatting was dynamisch archief keurig gescheiden van het statisch of oud archief. Schellenberg introduceerde zelfs twee verschillende termen: records en archives. Voor de professionals die zich met archief bezighiel den gold hetzelfde. Als je je bezig hield met dynamisch archief dan was je een registrator (ook wel: DIV-medewerker of records manager); zat je in het oud archief dan werd je archivaris genoemd. En een archivaris wilde nog wel zijn hoed afnemen als hij een registrator tegenkwamen (als hij die tenminste herken de), maar het standsverschil stond een warme vriendschap in de weg. Hans Dekkers, die jarenlang voorzitter was van de SOD, vergeleek de relatie tussen archivaris en registrator eens met de relatie tussen de medisch specialist en de verpleegkundige: ze werken in dezelfde sector en met hetzelfde materiaal en hebben elk hun eigen specialiteit, maar de specialist is altijd geneigd om de ver pleegkundige te bevoogden. Zelfs in de wetenschappelijke wereld was een ijzeren archiefgordijn neergela ten. Het waren de archivarissen die de archiefwetenschap ontwikkelden en monopoliseerden. Hun collega's van het dynamisch archief werden daar niet bij uitgenodigd. Aan de weinige universiteiten waar zij een voet tussen de deur kregen, ontwikkelden zij een eigen discipline, de discipline van de documentaire informatiekunde. 184 THEO H.P.M. THOMASSEN 1 Dit artikel is een bewerking van een lezing gehouden in 1998 op het jaarlijkse congres van de Kroatische Vereniging van Archivarissen in Opatija, Kroatië. Voor dit congres waren voor het eerst ook de Kroatische records managers uitgenodigd; zij vormden meer dan de helft van het deelnemersaantal. 185

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 1999 | | pagina 94