CISH CICI CA ARMA SARBICA SAA IC KVAN CITRA RAMP CAD FIDA De professie Inleiding Archivarissen zijn georganiseerd als een professie. Als professie verdedigen zij het maatschappelijk nut van hun beroepsactiviteiten, als professie monopoliseren zij de wetenschappelijke discipline waaraan zij hun identiteit ontlenen.1 De laatste sectie in deze bundel is aan de professie gewijd. Ze bevat bijdragen over de ontwikkeling van de professie in de afgelopen eeuw, over de ingrijpende veranderingen in het beroepsbeeld door de integratie van documentaire informa tievoorziening en oud archief en over de beroepscode, een recentelijk ontwikkeld systeem van professionele normen en waarden dat als uitdrukking van professio nele autonomie een nieuwe fase in de professionalisering van de beroepsgroep markeert. De sectie opent met een verhandeling van Jan van den Broek. Het is zijn bij drage aan het internationale archiefcongres dat in 1996 door de International Council on Archives in Beijing werd georganiseerd onder het motto "Taking stock and looking ahead". Van den Broek was op de openingsdag de keynote speaker. Van den Broek maakt de balans op van een eeuw van internationale samen werking van archivarissen. Hij geeft aan hoe wederzijds begrip en internationale samenwerking van archivarissen zich in de afgelopen eeuw hebben ontwikkeld, wat de resultaten van hun inspanningen zijn geweest en hoe de toekomst van de internationale archiefsamenwerking eruit zou kunnen zien. Zijn verhaal maakt duidelijk dat nauwe internationale samenwerking en uitwisseling van ideeën niet alleen maar de gevolgen zijn van de informatie- en communicatietechnolo gie, maar noodzakelijke voorwaarden voor de ontwikkeling van de professie. Hoe zal die professie zich de komende decennia ontwikkelen? Hoe zien de archivarissen van de toekomst eruit en hoe ziet de omgeving eruit waar zij hun werk moeten doen? Dat zijn de vragen waarop Thomassen, McKemmish en Comité International des Sciences Historiques Comité International de Coopération Intellectuelle International Council on Archives American Records Managers Association Southeast Asia Branch International Council on Archives Society of American Archivists Institut International de Coopération Intellectuelle Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland Conférences Internationales de la Table Ronde des Archives Records and Archives Management Programme Commission on Archival Development International Archival Development Fund HOOFDSTUK 1 Voor de ontwikkeling van de beroepsgroep van archivarissen in Nederland zie Theo H.P.M. Thomassen, "Kennis of macht: de paradox van een professie. De Vereniging van Archivarissen en de kwaliteit van de beroepsuitoefening", in P. Brood, red., Respect voor de oude orde. Honderd jaar Vereniging van Archivarissen in Nederland, (Hilversum, 1991), pp. 193-216. Voor de internationale dimensie zie Liv Mykland, "Protection and integrity. The archivist's identity and professionalism", Archivum 39 (1994), pp. 99-109. 145

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 1999 | | pagina 74