hoewel we ons lijken te bevinden in een overgangsperiode, waarin papieren en digitale archiefbescheiden naast elkaar bestaan, het de vraag is of deze ooit voorbij gaat. Er zijn bovendien geen voorzieningen om beide werelden goed op elkaar te laten aansluiten; De veranderingen in ICT zullen blijven en zijn eigenlijk normaal. Het enige dat we kunnen verwachten is dat ze in de toekomst wellicht in trager tempo zullen verlopen. Een eerste conclusie kan zijn dat de nadruk niet langer op het fysieke aspect ligt, maar op een hoger, abstract of beter intellectueel niveau. Dat betekent dat de aandacht vooral op het terrein van het intellectueel beheer komt te liggen. Wat betekent dat nu? Wat is de rol van intellectueel beheer in het digitale tijdperk? Intellectueel beheer is als het ware de verbinding tussen de bewaarbelangen en de archiefbescheiden. Of om het anders te zeggen, intellectueel beheer richt zich op de identificatie, de vastlegging (authenticiteitde selectie, de toegankelijkheid en de interpreteerbaarheid van archiefbescheiden, ongeacht hun vorm, teneinde de bedrijfsvoering te kunnen ondersteunen, de mogelijkheid van verantwoording te garanderen en archiefbescheiden als cultuurhistorisch erfgoed te bewaren. Centraal bij intellectueel beheer staan het beschrijven en het beheer van context informatie (metadata). Bij elk van de verschillende bovengenoemde activiteiten worden gegevens verzameld om ze te kunnen uitvoeren. Voor de selectie van archiefbescheiden bijvoorbeeld is informatie nodig over de (overheids)organisa ties en hun taken en verantwoordelijkheden, over de wijze waarop de taken werden uitgevoerd en over de wijze van vastleggen en het beheer van de archiefbe scheiden. Ten behoeve van de toegankelijkheid worden de archiefbescheiden geregistreerd en wordt een ordeningsstructuur aangebracht. Die ordeningsstruc tuur kan worden gebaseerd op de taken die worden uitgevoerd of op de organisa tiestructuur. Voor interpretatie is kennis over herkomst en gebruik van de archiefbescheiden nodig. Naast intellectueel beheer kunnen administratief en technisch beheer worden onderscheiden. Op zich niet wezenlijk anders dan in de papieren wereld, maar met enigszins andere inhoud. Onder technisch beheer wordt hier verstaan alle activiteiten gericht op de instandhouding van de fysieke kenmerken van (digita le) archiefbescheiden of anders gezegd het houdt zich bezig met de technische aspecten van digitale archiefbescheiden. De te beheren objecten zijn computerbe standen, applicatiesoftware en gegevensdragers. Administratief beheer houdt zich bezig met logistieke aspecten (wat bevindt zich waar), wat is er en de samenhang tussen de technische en logische aspecten van digitale archiefbescheiden. Ook bij administratief en technisch beheer worden metadata verzameld en beheerd. In dit artikel wordt de aandacht vooral gericht op het intellectueel beheer. Intellectueel beheer begint al bij het begin van de levensloop, bij de overheids organisatie en wordt voortgezet bij een archiefdienst. Het doel van beide organi saties is echter verschillend. Ligt de nadruk bij een overheidsorganisatie vooral op de ondersteuning van de bedrijfsvoering en het kunnen afleggen van verant- woording, bij een archiefdienst is dat vooral het behoud en beschikbaar stellen van cultuurhistorisch erfgoed. Essentieel zijn in dit verband het behoud van de integriteit en authenticiteit van archiefbescheiden. Het inmiddels afgesloten (eerste) onderzoeksproject van de universiteit van Brits-Columbia in Vancouver (UBC) is speciaal op deze aspecten gericht geweest.7 In dit project is getracht te formuleren aan welke eisen een archiefstuk dient te voldoen om betrouwbaar en authentiek, de twee belangrijk ste componenten van integriteit, te zijn. De archiefvormende instelling is verant woordelijk voor de betrouwbaarheid, dat betekent dat 'the record stands for the fact it is about', zoals het UBC-project het verwoordt. Eén van de andere eisen is volledigheid. In het UBC-project is een profiel vastgesteld met alle vereiste ele menten van een compleet archiefstuk. Authenticiteit is gebaseerd op de toestand, waarin archiefbescheiden zijn vastge legd en het onderhouden ervan door de tijd heen. Het kan worden omschreven met de zin: is het archiefstuk dat wat het beweert te zijn? Beheer is noodzakelijk om te zorgen dat het archiefstuk niet wordt gewijzigd, of vervalst en de authenti citeit gewaarborgd wordt. Om dat te realiseren dienen archiefbescheiden in een archiveringssysteem te worden vastgelegd en bewaard (het zgn. 'recordkeeping system'). Het UBC- project stelt dat beschrijving van archiefbescheiden een belangrijk instrument is om de authenticiteit te stabiliseren ofwel vast te leggen. Dat kan worden gedaan met behulp van een beschrijvingsprofiel op het moment van vastleggen (capture). Gezien het feit dat ICT voortdurend aan verandering onderhevig is en als gevolg daarvan ook de fysieke en structurele kenmerken van een document, vormt die beschrijving een belangrijk ijkpunt. De enige stabiele factor, zou men kunnen zeggen, is het logische archiefstuk, dat is terug vinden in een beschrijving.8 Andere belangrijke elementen waarmee de integriteit en authenticiteit van archiefbescheiden kunnen worden verzekerd, zijn de classificatie, registratie en procedures m.b.t. documentatie. De regels en procedures om deze eisen van authenticiteit en integriteit te bewerkstelligen zijn -of zouden dat tenminste moeten zijn- onderdeel van het archiveringssysteem. In dat verband is het ook noodzakelijk dat het systeem een beschrijving (metadata) bevat van de werkpro cessen, procedures en taken, waarbij archiefbescheiden worden ontvangen en opgemaakt. Om een en ander te illustreren geef ik een voorbeeld. Sinds juni 1996 bestaat het programma Digitale Duurzaamheid dat als doel heeft om initiatieven in over heidsorganisaties te stimuleren en ondersteunen, die gericht zijn op het realise- DE KWALITEIT VAN HET ARCHIEF EN HET ARCHIEFBEHEER 124 HANS HOFMAN HET INTELLECTUEEL BEHEER 7 Luciana Duranti en Heather MacNeil, "The Protection of the Integrity of Electronic Records: an Overview of the UBC-MAS Research Project", Archivaria 42 (Winter 1996-97). Uitgangspunt in dit onderzoek is de discipline van de diplomatiek. Zie www.slais.ubc.ca/users/duranti/intro.htm. 8 Ik gebruik in dit verband het begrip beschrijving om daarmee aan te duiden het toevoegen van contextgege- vens aan een archiefstuk (document of dossier) of om het anders te stellen, het toevoegen van contextgege- vens aan een archiefstuk is een manier van beschrijven. In een archiefvormende organisatie wordt dit gedaan, zoals gezegd, omdat daarmee de bedrijfsvoering en de verantwoordingsfunctie kunnen worden ondersteund. Bij een archiefdienst wordt dit gedaan om de toegankelijkheid te bevorderen en om de juiste interpretatie van een archiefstuk mogelijk te maken. 125

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 1999 | | pagina 64