multidisciplinair. Het is een antwoord op de verzuchting van Boulding9: "One wonders sometimes if science will not grind to stop in an assemblage of walled- in hermits, each mumbling to himself words in a private language that only he can understand." Systeemdenken zou dus kunnen bijdragen aan de noodzakelij ke communicatie tussen archiefwetenschap enerzijds en informatiewetenschap, sociologie, antropologie, geschiedwetenschap, organisatiekunde en andere rele vante wetenschappen anderzijds.10 Informatiesystemen Een informatiesysteem is het geheel van gegevens, programmatuur, procedures en apparatuur dat in staat is gegevens te transformeren in informatie. Een infor matiesysteem hoeft niet geautomatiseerd te zijn. De meeste systemen zijn zelfs niet geautomatiseerd; mensen zijn in zulke systemen de belangrijkste proces soren. Functioneel gezien produceert een informatiesysteem informatie; de grondstoffen zijn gegevens. Er is een verschil tussen gegevens en informatie. Gegevens hebben voor de waarnemer semantische betekenis; hij of zij begrijpt wat er staat. Als gegevens voor de gebruiker pragmatische betekenis hebben, zijn ze informatie geworden. Een ideaal informatiesysteem verschaft aan de gebruiker dan ook alleen die gegevens die leiden tot een handeling, bijvoorbeeld een beslis sing.11 Een personeel informatiesysteem, bijvoorbeeld, bevat gegevens over de medewerkers van een organisatie. Die gegevens moeten informatie kunnen leveren over pensionering, geschiktheid voor een bepaalde taak, of het recht op een periodieke salarisverhoging. Archivistisch systeemdenken Een archief is als systeem te beschouwen.12 Er is een omgeving: context; er zijn elementen of entiteiten, de archiefbescheiden, en er zijn relaties tussen de enti teiten, de structuur. Binnen het archiefsysteem zijn er deelsystemen, bijvoorbeeld archiefbestanddelen, zoals dossiers, of series. Een archief vervult een functie voor de organisatie die het vormt, als gegevenssysteem maakt het onderdeel uit van het informatiesysteem van die organisatie.13 Naast het archief omvat het informatiesysteem andere gegevens systemen, zoals bibliotheek, databases, het internet. Het archief neemt binnen de informatievoorziening wel een bijzondere plaats in, vanwege de procesgebondenheid van de gegevens en de noodzakelijke kwaliteit van de documenten als blijk van activiteiten. Deelsystemen Voordat we het archiveringssysteem nader beschouwen, verdienen enkele syste men die de omgeving ervan bepalen de aandacht. In de eerste plaats is dat de organisatie die het archief vormt en primair voor eigen behoeften gebruikt. Een organisatie is een samenwerkingsverband van mensen, die met behulp van ter beschikking staande middelen en grondstoffen een tevoren bepaald doel nastreven. Een organisatie kan gezien worden als een systeem, waarin mensen, hulpmiddelen en grondstoffen de elementen zijn, en de bedrijfsprocessen de relaties.14 Het systeem onderhoudt relaties met zijn omgeving door middel van zowel afname als levering van producten en diensten, en door middel van besturingsrelaties. Binnen een organisatie kunnen drie deel systemen onderscheiden worden: het transactiesysteem (het geheel van proces sen en middelen dat de productie voor zijn rekening neemt), het besturend orgaan (het geheel van besturingsprocessen) en het informatiesysteem, dat het besturend orgaan niet alleen van informatie over de toestand van het transactie systeem voorziet, maar ook van informatie over de omgeving. Het archiverings systeem is daarvan een onderdeel. De organisatie maakt, ontvangt en bewaart documenten voor haar bedrijfsvoe ring, geheugen en het afleggen van verantwoording. Zeker organisaties waar het documentaire proces dominant is, zoals in overheidsorganisaties, banken, verze keringen en andere niet-productiebedrijven, besteden speciale aandacht aan de wijze waarop documenten tot stand komen. Een beleidsambtenaar, bijvoorbeeld, ontwerpt een notitie, maar de uiteindelijke opmaak en verzending komen voor rekening van een specialistische afdeling, zoals een secretarie, of heel formeel: een kanselarij. Met betrekking tot documenten zijn dus drie processen te onder scheiden: het maken van het document, als direct gevolg van het primaire proces; het vormgeven en verzenden van het document (secretarieel of kanselarij proces); het archiveren van het document. In grote organisaties zijn deze functies meestal gescheiden, in kleinere organisa ties kan een en dezelfde persoon ze uitvoeren. Logisch gezien blijven het echter drie afzonderlijke processen, ook al is dat in de organisatorische vormgeving niet terug te zien. DE KWALITEIT VAN HET ARCHIEF EN HET ARCHIEFBEHEER 9 K.E. Boulding, "General Systems Theory-the Skeleton of Science", General Systems I (1956). 10 F.C.J.Ketelaar, Archivalisering en archivering (Alphen aan den Rijn, 1998). 11 Zie voor een uitvoerige uiteenzetting over data, gegevens en informatie: J.R. van Rees, "Theoretische aspec ten van informatiesystemen", in: N.J.T.A. Kramer, Informatiesystemen (Deventer, 1981). 12 J. M. Jardim, "La concepción sistematica de archivos; marcos teóricos y la experiencia brasilena, Archivum 44 (1999) pp. 85-102. 13 Het begrip informatiesysteem vat ik zo zeer ruim op als een deelsysteem van de organisatie, als het geheel van de informatievoorzieningscomponenten en -relaties van een organisatie. Meestal wordt in Nederland daarvoor het begrip informatiearchitectuur gebruikt. 88 PETER HORSMAN ARCHIEFSYSTEMEN EN KWALITEIT 2. Het archiefsysteem nader bekeken 14 Een heldere uiteenzetting over de organisatie als systeem in: A.C.J.de Leeuw, Organisaties: management analyse, ontwerp en verandering. Een systeemvisie (Assen, 1988). 89

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 1999 | | pagina 46