De archiefwetenschap als universele wetenschap Wat slechts regionale actualiteitswaarde heeft kan geen wetenschap zijn. Naarmate de archivistische discipline zich tot een echte wetenschap ontwikkelt, krijgt ze een meer mondiaal karakter. De archiefwetenschap is universeel en uni verseel is ook het archiefwetenschappelijk onderzoek. Niet lang geleden ontwikkelde de archiefwetenschap zich in betrekkelijke iso latie. Onderzoeksprojecten -als ze er al waren- overschreden zelden de lands grenzen of de grenzen van de eigen archivistische traditie. Het smalle blikveld en de pragmatische benadering van de ambachtelijke archivaris vormden niet een stimulans voor de ontwikkeling van internationaal georiënteerde onderzoekpro gramma. Het klassieke paradigma is Europees van oorsprong. Toen het begon te ver schuiven, verschoof ook het centrum van het archiefwetenschappelijk onder zoek, dat even zelfs een puur Noordamerikaans karakter leek te krijgen. Het werelddeel waar digitaal archiveren werd uitgevonden is ook het werelddeel waar als eerste de praktische en theoretische implicaties van digitaal archief werden verkend en waar als eerste aan de klassieke principes en concepten van de Europese archivistische traditie een nieuwe inhoud werd gegeven. Maar het duurde niet lang of de informatie- en communicatietechnologie veroorzaakte ook in Australië en Europa een omwenteling in de theorie en het onderzoek op het gebied van de archiefwetenschap. In het toegepaste onderzoek op het gebied van het digitale archief zijn de thema's in Europa momenteel dezelfde als die in de Verenigde Staten en Canada, zoals duidelijk blijkt uit de handelingen van het DLM forum on electronic records van 1996.9 Ook publicaties van ICA-commissies wijzen erop, dat archiefwetenschappelijk onderzoek zich inderdaad tot een internationaal georganiseerde activiteit ontwikkelt. Europese en Amerikaanse onderzoekers moeten dezelfde maatschappelijke vragen beant woorden, hebben dezelfde professionele bindingen en delen dezelfde belangen. Dat betekent niet, dat de Europese dimensie in de archiefwetenschap volko men verdwenen is. De Europese archieven zijn uniek in ouderdom en verscheide nheid, doordat ze gevormd zijn door een grote verscheidenheid aan archiefvormers en binnen de context van een groot aantal verschillende cultu ren. Generaties van Europese archivarissen hebben een indrukwekkend corpus aan kennis bij elkaar gebracht over deze archieven, over de historische en culture le context van archivering en archiefbeheer en over toegangen en andere zoeksys temen. Met behulp van de archivistische methoden en concepten van het digitale tijdperk zijn ze begonnen met het herontwerp van de traditionele zoek systemen en met een nieuwe analyse van het archiveringsproces van vandaag en van lang geleden. In die zin Europees is het overigens zeer universele onderzoeks programma dat Eric Ketelaar heeft opgesteld. Een prominente plaats daarin heeft het onderzoek naar de culturele context van het proces van de archiefvorming, dat wil zeggen: de manier waarop het archiveringsproces, archiveringssystemen en archiefbeheersystemen worden beïnvloed en bepaald door culturen: adminis- tratieve cultuur, bestuurlijke cultuur, bedrijfscultuur, gezinscultuur, nationale cultuur en sociale en historische omstandigheden.10 In deze benadering zijn privé-personen en families even interessant als formele organisaties, waar de meeste Noordamerikaanse en Australische onderzoeksprojecten op gericht zijn. Samenvatting Samenvattend kunnen we de drie opeenvolgende fasen van de archiefwetenschap karakteriseren in termen van object, doel en methode volgens onderstaande tabel. ARCHIEFWETENSCHAP 9 Proceedings of the DLM-Forum on electronic records. Brussels18-20 December 1996 INSAR. European Archives NewsSupplement II (Luxembourg, 1997), 78 THEO THOMASSEN PARADIGMATISCHE VERANDERINGEN PARADIGMATISCHE VERANDERINGEN IN DE ARCHIEFWETENSCHAP Periode 19e eeuw 20e eeuw 21e eeuw Karakteristiek Pre-paradigmatisch Klassiek of modern Non-custodiaal of postmodern Object (1) Oud-archief van een gemeenschap (2) Oorkonden en registraties (Oud-)archief van een bestuur of ambtenaar Procesgebonden informatie Basiseenheid (1) Fysiek archiefbestanddeel (2) Oorkonden en registraties Fysiek archiefbestanddeel Logisch record archiefbestanddeel Doel (1) Toegankelijkheid (2) Publicatie Toegankelijkheid Kwaliteit Methode 1Respect des fonds Herkomst- en bestemmingsbeginselen als ordeningsbeginselen Herkomstbeginsel als kwaliteitsinstrument Technieken (2) Oorkondenleer B estemmingsbeginsel Formele beschrijvingstechnieken Modelleringtechnieken; beschrijvingsstandaards Theo Thomassen 1999 10 F.C.J. Ketelaar, Archivalisering en archivering. Rede uitgesproken bij de aanvaarding van het ambt van hoogle raar in de archiefwetenschap aan de Universiteit van Amsterdam op vrijdag 23 oktober 1998 (Alphen aan den Rijn, 1998). In deze context ijkte Ketelaar eerder het begrip vergelijkende archiefwetenschap: Eric Ketelaar, "The difference best postponed? Cultures and comparative archival science", Archivaria 44 (1997), pp. 142-147, elders in dit jaarboek herdrukt. 79

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 1999 | | pagina 41