record system - Zie recordkeeping system. Duranti geeft een afwijkende omschrijving: het geheel van de dynamische en semi-statische archiefbestanddelen van een organisatie en het recordkeeping system dat ze beheert. Voor Duranti is het record system dus het geheel en het recordkeeping system de regels en de processen. recordkeeping - archiveren, archiefbeheer Zie: recordkeeping function, recordkeeping regime, recordkeeping system. recordkeeping function - archiveringsfunctie De (ondersteunende) bedrijfsfunctie die het beheer van het archief van een organisatie uitvoert. In de regel zal de functie Documentaire Informatievoorziening (DIV) breder zijn, omdat ze ook het beheer van niet- archiefdocumenten voor haar rekening neemt. De recordkeeping function omvat dynamisch en semistatisch archiefbeheer en -wanneer geen archief wordt overgedragen- ook statisch archiefbeheer. De recordkeeping function bestaat uit de opname en registratie van archiefdocumenten, berging, beschrijving, beschikbaarstellen, bewaring, selectie en eventueel vernietiging of overbrenging. Zie ook hierna: recordkeeping system en hiervoor: archival function. recordkeeping professional - archivaris De Australische term voor de integratie van archivaris en records manager recordkeeping regime - Geheel van archiveringsvoorschriften, maatregelen en instrumenten. Zie ook: recordkeeping function en recordkeeping system. recordkeeping system - archiveringssysteem Het geheel van mensen, methoden, procedures, middelen en documenten, waarmee een organisatie haar recordkeeping function vorm geeft. Systeem moet niet worden opgevat als een computersysteem, al zal in geval van het beheer van digitale bescheiden het recordkeeping system wel grotendeels geau tomatiseerd zijn. In de literatuur is enige verwarring met record system. Soms lijkt het of beide begrippen gelijk zijn. Een opvatting is dat het record system (het geheel van geordende archiefdocumenten) een subsysteem is van het recordkeeping system. recordness - De eigenschap die een document tot archiefstuk maakt. Hoe die eigenschap wordt omschreven, hangt min of meer af van de archivistische traditie. In Nederland spreken we van procesgebondenheid. Niet te verwarren met archival value. records centre - tussenarchief; tussendepot Bewaarplaats voor (semistatische) archiefbestanddelen, in afwachting van overbrenging of vernietiging. Zie ook: intermediate storage. records continuum - Het concept van noodzakelijk, permanent gekwalificeerd archiefbeheer, onge acht wie dat beheer uitvoert. Het records continuum (ontwikkeld in Australië) maakt geen onderscheid in fasen, zoals dynamisch, semistatisch en statisch. Zie ook: life cycle. records creation - archiefvorming Het genereren of laten ontstaan van archief. Zie accumulation records creator - archiefvormer De natuurlijke persoon of de rechtspersoon die archiefbescheiden opmaakt, ontvangt en/of vormt bij de uitvoering van taken. records management - documentaire informatieverzorging Het beheer van archiefbescheiden binnen de archiefvormende organisatie. records manager - documentaire informatieverzorger, archivaris De professional die binnen een organisatie belast is met het beheer van het archief van die organisatie. Zie ook: archivist en recordkeeping professional. records schedule - selectielijst Overzicht van voor vernietiging vatbare dan wel over te dragen stukken, met de tijdstippen van vernietiging of overbrenging. Zie ook: general records schedule. Ook: records retention and disposal schedule. registry - registratuur De afdeling binnen een organisatie die verantwoordelijk is voor vorming en beheer van dynamische archiefbescheiden. Registry wordt beperkter gedefi nieerd dan records management, dat ook de zorg voor semistatisch archief (inclusief disposal) omvat. repository - (1) archiefbewaarplaats; (2) depot (1) De term repository in de betekenis van archiefbewaarplaats - zie archives (3) - komt vooral voor in de Verenigde Staten. (2) Zie stacks. Minder vaak gebruikt wordt strongroom. secondary value - De waarde die archiefbescheiden kunnen hebben voor anderen dan de archiefvormer zelf. Zie ook: primary value. Zoals primary value kan ook de secondary value zowel evidential als informational value betreffen. BIJLAGE 240 PETER HORSMAN ENGELSTALIGE ARCHIEFTERMEN 241

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 1999 | | pagina 122