archives - (1) archiefbescheiden (archiefstukken); (2) archiefbewaarplaats; (3) archiefdienst (1) "Al die bescheiden die ongeacht hun vorm, naar hun aard bestemd zijn om te berusten onder de instelling, persoon of groep personen die deze heeft ontvangen of opgemaakt uit hoofde van zijn/haar activiteiten of vervulling van zijn/haar taken." (Lexicon 1). In sommige tradities zijn archives alleen de voor permanente bewaring in aanmerking komende bescheiden en vaak zelfs alleen als ze al in een daartoe bestemde bewaarplaats berusten. Zie hiervoor onder archival quality en archival value. (2) Gebouw of deel van een gebouw aangewezen om archiefbescheiden in te bewaren. (3) Organisatie met als taak archieven te beheren. archive(s) administration - (1) archivistiek; (2) archiefbeheer (1) De theoretische en praktische bestudering van beleid, procedures en problemen met betrekking tot archivering en archiefbeheer; (2) De leiding en het beheer van een archiefdienst. archivist - archivaris Een persoon die zich professioneel bezig houdt met het beheer van archiefbescheiden, en/of met de leiding van een archiefdienst Zie ook: recordkeeping professional. authenticity - authenticiteit, echtheid Kwaliteitsattribuut van een document, waarmee de mate van echtheid wordt uitgedrukt. Een document is authentiek als het kan waar maken dat het is wat het beweert te zijn. authority control - Gecontroleerd gebruik van beschrijvingstermen en trefwoorden, zowel voor namen als voor onderwerpen. authority file - Een bestand van trefwoorden met hun betekenis, of van namen met eventu ele omschrijving, als basis voor authority control. authority record - Een beschrijving in een authority file van een indexterm. Een authority record bevat de formele vorm van het trefwoord, bepaalt kruisverwijzingen en ver banden met andere beschrijvings- of indextermen. capture - Opnemen in het archief. Verzamelnaam voor activiteiten die een document onder intellectueel en administratief beheer brengen, zoals registratie en invoeging in een dossier of een serie. classification scheme - archiefschema context - context De omgevingselementen die bepalen hoe het archief wordt gegenereerd, gestructureerd en bevraagd. continuing value - Blijvende waarde (van archiefstukken). Australisch equivalent voor archival value. creation Zie accumulation. current records - dynamische archiefbescheiden Archiefbescheiden die nog regelmatig voor de uitoefening van de taken door de archiefvormer (of diens onmiddellijke rechtsopvolger) zelf worden gebruikt, en daarom nog bij de administratie zelf worden bewaard. In Australië: active records. description - beschrijving (toegankelijk maken) De samenstelling van toegangen (finding aids) ten behoeve van beheer en gebruik. Het begrip wordt in het Engels ruimer geïnterpreteerd dan in het Lexicon; het omvat alle activiteiten die leiden tot een toegang. descriptive standards - beschrijvingsstandaards Het geheel van algemeen aanvaarde regels en afspraken met betrekking tot de wijze van beschrijven van archieven. Onderscheiden worden data structure standards (gegevensstructuur, format), data contents standards (wijze van beschrijven, conventies) en data value standards (toegestane waarden en termen). destruction - vernietiging De feitelijke vernietiging van archiefbescheiden. disposal - Het verwijderen van archiefbestanddelen uit het (dynamisch of semistatisch) archief van de archiefvormer, hetzij door ze te vernietigen of door ze over te brengen naar een archiefbewaarplaats. document - document (1) De kleinste verzameling vastgelegde gegevens die zelfstandig als informatie kan fungeren. (2) Een enkelvoudig stuk. document management system - documentmanagementsysteem Het geheel van middelen om documenten te creëren, te distribueren, toegan kelijk te maken en op te slaan. BIJLAGE 234 PETER HORSMAN ENGELSTALIGE ARCHIEFTERMEN 235

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 1999 | | pagina 119