bewaard om opnieuw een rol te spelen in diezelfde werkprocessen of in andere proces sen die daarmee verband houden. Een archief is dus een dynamisch geheel, het vervult een functie binnen de informatievoorziening van een organisatie. Dat een deel van het archief ook op de lange termijn een cultuur-historische waarde kan hebben, speelt in deze publicatie nauwelijks een rol - althans geen andere dan waarvoor het oor spronkelijk diende. Hier gaat het om de betekenis voor de organisatie die het vormt en de documenten primair gebruikt. Dikwijls is het archief een kostenpost, een blok aan het been waarmee de organisatie niet goed raad weet. De positie die ik hier inneem is dat een goed beheerd archief toegevoegde waarde heeft. Goed beheer wil zeggen dat de juiste informatie wordt gearchiveerd, op het juiste moment, zodanig dat ze snel terug gevonden kan worden, leesbaar blijft en te allen tijde interpreteerbaar is. Goed beheer houdt ook in het verwijderen van die informatie die geen enkel belang meer dient. Beheer van informatie in deze betekenis is in de informatiekundige literatuur onder belicht gebleven. Op dit punt heeft de archivistiek wat te bieden. Daarom is dit boekje dan ook niet alleen voor (toekomstige) archivarissen en specialisten in documentair informatiebeheer van belang, maar voor alle informatieprofessionals. Terminologie Zoals elk vakgebied kent ook archivistiek zijn eigen begrippenapparaat. Ik heb geen poging gedaan dit te vervangen, dat zou niet alleen zinloos maar ook onjuist zijn. Voor specifiek archivistische begrippen zij verwezen naar Archiefterminologie voor Nederland en Vlaanderen ('s-Gravenhage: Stichting Archiefpublicaties, 2003), of naar de Archiefwiki die een verdere uitwerking is van deze terminologie (http://www.archiefwiki.org). Verantwoording Deze derde druk is opnieuw bewerkt naar nieuwe inzichten, waarbij ik dankbaar gebruik heb gemaakt van opmerkingen die ik heb gekregen op vorige versies. Mijn dank gaat uit naar collega's en studenten van de Universiteit van Amsterdam en van de Hogeschool van Amsterdam voor hun kritische blik, suggesties en aanvullin gen. Vanzelfsprekend blijf ik verantwoordelijk voor de tekst. Kritiek blijft welkom. Peter Horsman Amsterdam, augustus 2011 inleiding 7

Archiefschoolschrift | 2011 | | pagina 9