wetvergunning aan een bedrijf, de verkoop van een machine aan een klant, of de koop van een huis. Sommige zaken zijn ingewikkeld en langdurig (zoals veel projec ten), andere zijn eenvoudig en worden snel afgehandeld. Dit impliceert dat sommige zaken een omvangrijke hoeveelheid stukken produceren en dat het dossier van andere zaken dun blijft. Een projectdossier van de bouw van een oeververbinding kan tientallen strekkende meters beslaan, omdat het nu eenmaal een complex project betreft waaraan veel documenten te pas komen. Fysiek heeft zo'n dossier ook een zeer gevarieerde vorm: de documenten zijn opgeslagen in ordners, mappen, kokers en hangkasten met tekeningen, digitale opslagmedia, dozen met foto's enz. Zoals grote projecten vaak opgedeeld worden in deelprojecten, worden de bijbehorende dossiers opgeknipt in deeldossiers. Een dossier is dus niet hetzelfde als de map waarin de documenten in een dossier van beperkte omvang worden gehecht. Er zijn ook dossiers die niet zozeer een bepaalde zaak betreffen, maar een object of een persoon. De klantendossiers bij ondernemingen, patiëntendossiers bij huisartsen en dergelijke bevatten alle mogelijke informatie over de betreffende personen. Beleggingsmaatschappijen hebben vaak dossiers per onderscheiden object, waarin zowel stukken over de verhuur als over onderhoud en verzekeringen zijn opgenomen. Hoewel strikt genomen dit geen dossiers zijn, worden ze toch met die term aangeduid. De algemene praktijk documenten tot dossiers te ordenen, dateert in Nederland van het begin van deze eeuw. Weer gingen de gemeenten voor. Tegenwoordig is het dossier de basis voor vrijwel elk archief, kleinere administraties uitgezonderd. Een systeem van ordening dat op dossiers is gebaseerd, heet het dossierstelsel. Het kwaliteitsinstituut van de Vereniging van Nederlandse gemeenten (KING) propageert sterk het zaaksgerichte werken, met name bij reacties op verzoeken van burgers. De Baseline informatiehuishouding Gemeenten definieert een zaak als "Een samenhangende hoeveelheid werk met een welgedefinieerde aanleiding en een welgedefinieerd eindresultaat, waarvan kwaliteit en doorlooptijd bewaakt moeten worden." In wezen verschilt deze definitie niet van oudere omschrijvingen van wat een zaak is. Organisatie Veel organisaties geven er de voorkeur aan de documenten zo lang als dat nodig is op de afdeling (het bureau) te laten waar ze gegenereerd zijn en voor de taakuitvoering gebruikt worden. Zo heeft een afdeling verkoop zijn eigen archief, de personeels afdeling, de productie, het laboratorium, de boekhouding, of de directie. Hoe die afdelingsarchieven verder geordend zijn, laten ze ofwel aan eigen inzicht over, ofwel toegang en gebruik 85

Archiefschoolschrift | 2011 | | pagina 87