Inleiding Achtergrond Dit boekje is ontstaan uit een lezing in 1997 over het beheer van digitale archiefdocu menten. Ik probeerde daarin de problematiek van het digitaal archiveren in een con ceptueel raamwerk te plaatsen. De tekst heb ik daarop bewerkt tot een brochure voor het toenmalige programma bureau Digitale Duurzaamheid: Digitaal Archiveren. Het recordkeeping system als kader voor het beheer van digitale archiefbescheiden. (Den Haag: Rijksarchiefdienst, 1998). Ik meen dat daarin voor het eerst in de Nederlandse archi- vistiek het begrip recordkeeping system is geïntroduceerd, in dit boekje vertaald als archiveringsysteem'In bijgewerkte vorm is de brochure herdrukt in het losbladige handboek Archiefbeheer in de praktijk. Welbeschouwd was het geschetste raamwerk niet specifiek voor het beheer van digitale archiefbescheiden, maar voor archivering in het algemeen. In die zin is het hier dan ook verder bewerkt voor het onderwijs. Een eerste versie daarvan zag in 1999 in beperkte oplage het licht als een inleidende tekst voor het onderwijs in informatie- en archiefbeheer aan de Hogeschool van Amsterdam en de Universiteit van Amsterdam. Het boekje bleek goed te voldoen en vond op bescheiden schaal zijn weg in andere opleidingen en cursussen. Het leek dus de moeite waard er een meer formele publicatie van te maken, mede om een ruimere markt te bereiken; in de eerste plaats het hoger onderwijs, waarvoor het oorspronke lijk geschreven is. Maar ook voor wie al werkzaam is in het veld van informatie- en archiefbeheer kan het helpen problemen te ordenen. In grote trekken is de tekst van de versie van 1999 behouden gebleven, maar de dertien hoofdstukjes zijn als paragrafen herschikt in vijf grotere hoofdstukken met het oogmerk meer samenhang aan te brengen. Inhoudelijk is de tekst aangepast aan de norm voor informatie- en archiefmanagement (NEN-ISO 15489-1: 2001). Aan elk hoofdstuk is een beknopte literatuuropgave toegevoegd, ter verantwoording van het geschrevene en als leessuggestie voor wie zich verder in de materie wil verdiepen. Inhoud De centrale notie in dit boekje is de opvatting dat archief procesgebonden informatie is; dat wil zeggen informatie die ontstaat in werkprocessen, daarin wordt gebruikt en

Archiefschoolschrift | 2011 | | pagina 8