Literatuur bij hoofdstuk 4 4.1 4.2 4.3 4.4 archiefschoolschrift 1 /archiveren. een inleiding Het in hoofdstuk 2 genoemde handboek van Shepherd and Yeo, Managing records behandelt het opnemen van documenten in het archiveringsysteem in hoofdstuk 4. P Noordenbos gaat in Overheidsdocumentatie uitvoerig in op de methode van postregistratie. Het handboek Archiefbeheer in de praktijk besteedt de nodige aandacht aan het opnemen, ook met behulp van geautomatiseerde systemen. Voor dit laatste onderwerp zijn de DLM drie jaarlijkse congresbundels van belang: Proceedings of the DLM-Forum on Electronic Records (www.dlm- network.org). De in het kader van DLM opgestelde Model requirements for the management of electronic records (MoReq) hebben inmiddels een Nederlandstalige pendant, een formele standaard: NEN 2082:2007, Eisen voor functionaiteit voor informatie- en archiefmanagement in programmatuur, die het oudere ReMANO2004 vervangt. Over het opnemen van elektronische post twee publica ties van het programma Digitale Duurzaamheid: Bart van den Hooff en Albert Meijer, Naar een verantwoorde archi vering van e-mail. Den Haag: Rijksarchiefdienst, 1998 en Peter Horsman, Archivering van elektronische post. Methoden, meningen en alternatieven. Amsterdam: Archiefschool, 1999. Over zaakgericht werken zie de website van KING (www.kinggemeenten.nl). Voor keten processen is een toegankelijke publicatie: J.A.H.M.Grijpink, Keteninformatisering in kort bestek. (Den Haag, 20102). Voor fysieke en logistieke aspecten van documentbeheer zij verwezen naar Archiefbeheer in de praktijk. Shepherd and Yeo behandelen het onderwerp in hoofdstuk 6: 'Maintaining records and assuring their integrity'. Een aardig historisch overzicht biedt: J.W. Schot e.a., Techniek in Nederland in de twintigste eeuw. Techniek in ontwikkeling; waterstaat, kantoor en informatietechnolo gie. Zutphen: Walburg Pers, 1998. Over de risico's in een digitale omgeving handelt David Bearman, "Moments of Risks. Identifying Threats to Electronic Records", Archivaria 62 (2006) 15-46. Conservering wordt behandeld in Archiefbeheer in de praktijk, hoofdstuk 5000 (Materiële verzorging). De problematiek van langetermijn bewaring van digitale documenten is in ruime mate onderwerp van onderzoek en publicatie. Het InterPARES project is een interdisci plinair en internationaal onderzoek (www.interpares. org). Een technische invalshoek koos Charles Dollar, Authentic Electronic Records: Strategies for Long-Term Access. Chicago: Cohasset, 2000. Een geavanceerde aanpak kozen Jeff Rothenberg en Tora Bikson, Digital Preservation. Carrying Authentic, Understandable and Usuable Digital Records Through Time. The Hague, 1999 (Programma Digitale Duurzaamheid). De specifie ke functie in de oudheid van het archief als veilige bewaring in: Ernst Posner, Archives in the Ancient World. Cambridge, Harvard University Press 1972. Heruitgave; SAA Archival Classics Series, Chicago, 2003. James P Sickinger, Public Records and Archives in Classical Athens. Chapel Hill London: University of North Carolina Press, 1999. M. Brosius, Ancient archives and archival traditions: concepts of record keeping in the ancient world. Oxford University Press, Oxford, 2003. Procedures voor het verwijderen (overbrengen of vernie tigen) in Archiefbeheer in de praktijk, hoofdstuk 6000 (Overdracht). Hierin steeds verwijzingen naar de betref fende archiefwetgeving.

Archiefschoolschrift | 2011 | | pagina 78