Statisch, tenslotte, is dat deel van het archief dat voor de eigen organisatie geen praktische betekenis meer heeft en eigenlijk alleen voor historisch onder zoek bewaard wordt. Het onderscheid tussen de drie fasen heeft alleen praktische betekenis voor het beheer. Conceptueel is er sprake van één archief, dat volgens geformuleerde kwaliteitseisen beheerd moet worden. Dat delen van het archief om beheertechni- sche redenen op verschillende plaatsen worden bewaard, doet niet wezenlijk ter zake. Wet De Archiefwet 1995 regelt de periodieke overbrenging van overheidsarchieven naar een archiefbewaarplaats. De minister van OCW heeft de rijksarchieven de ruimte gegeven ook particuliere archieven op te nemen. Gemeenten, voor zover ze een afzon derlijke archiefdienst hebben, doen hetzelfde. Niet alle gemeenten hebben overigens een eigen archiefdienst met een archivaris; toch vindt ook daar regelmatig de door de wet voorgeschreven overbrenging plaats naar de gemeentelijke archiefbewaarplaats. Overbrenging impliceert dat de archieven dan volledig openbaar zijn en kosteloos raadpleegbaar - behoudens enkele bij de wet genoemde uitzonderingen. Medisch onderzoek De Wet bescherming persoonsgegevens (Wbp) regelt dat persoonsgegevens niet langer bewaard mogen worden dan noodzakelijk is voor de doeleinden waarvoor zij zijn verzameld of worden gebruikt. Volgens wet- en regelgeving moeten ziekenhuizen patiëntendossiers tien jaar (binnenkort vijftien jaar) na afsluiten versnipperen. Medisch-wetenschappelijk onder zoek, bijvoorbeeld naar de gevolgen van medicijngebruik, heeft juist behoefte aan gegevens over langere termijnen. Vroegtijdige vernietiging van patiëntendossiers zou dergelijk onderzoek in een groot aantal gevallen volledig onmogelijk maken. Zie over bescherming persoonsgegevens www.cbpweb.nl archiefschoolschrift 1 /archiveren. een inleiding

Archiefschoolschrift | 2011 | | pagina 76