veringsysteem zendt. Het zal dikwijls echter zo zijn dat het informatiesysteem zelf zijn eigen gegevens opslaat en beheert. Logisch behoren die gegevens dan weliswaar tot het archiveringsysteem, fysiek blijven ze echter onder beheer van het eigen informa tiesysteem. De documenten worden dus bij het opnemen niet naar een afzonderlijk (fysiek) archiveringsysteem gezonden, maar dat systeem dient wel te weten dat ze bestaan en hun betekenis voor de organisatie te kennen. Soms heeft deze applicatie gebonden archivering praktische voordelen, bijvoorbeeld omdat het kostbare migratie naar een andere software-omgeving voorkomt, of omdat de gegevens zo beter beschik baar blijven voor het genererende werkproces. Vanuit de archiveringsfunctie zullen eisen voor bewaring en beschikbaarheid geformuleerd moeten worden. Bedrijfsapplicaties die veel voorkomende routine processen ondersteunen, zoals vergunningverlening, kunnen functies hebben om het dossier volgens de regels op te bouwen. Na afronding van de zaak zou de applicatie het dossier kunnen sluiten en met de bijbehorende metadata aan een archiveringsapplicatie overdragen. Vanaf dat moment is het digitale dossier in beginsel beschikbaar voor de hele organisatie. Het zogenaamde zaakgericht werken, dat vooral in gemeenteadministraties opgeld maakt, voorziet in dergelijke oplossingen. Recht Archiefdocumenten geven blijk van activiteiten die de persoon of organisatie die ze genereerde, uitvoert of heeft uitgevoerd. Ze verschaffen kennis over het functioneren van de organisatie of persoon en kunnen, in voorkomend geval, als bewijs dienen. Hun fysieke aanwezigheid in het archief waarborgt die functie omdat het archivering systeem de integriteit ervan behoudt. Een eventuele registratie is een bewijs van het bestaan van de documenten, ook wanneer ze niet meer aanwezig zijn. Juist voor zeer bedrijfskritische documenten is registratie van belang. Het toont niet alleen aan dat het document bestaat (of bestaan heeft), maar ook wanneer het is ingekomen of verzonden en wie het heeft behandeld. Kwaliteit Het proces van het opnemen van documenten draagt in de eerste plaats bij aan de volledigheid van het archief. Door vroegtijdig opnemen draagt het bij aan het behoud van de kwaliteit (authenticiteit en integriteit) van de documenten zelf en dus aan de betrouwbaarheid van het archief. Beheer door het archiveringsysteem maakt de docu menten in beginsel ook beschikbaar voor andere werkprocessen dan het proces dat de documenten genereerde. Het archiveringsysteem is zo in staat zijn organisatiebrede meerwaarde te leveren. preservering 67

Archiefschoolschrift | 2011 | | pagina 69