Preservering 61 Terminologie De Nederlandse archivistiek kent een rijke terminologie om verschillende soorten documen ten te typeren, maar is voor de benoeming van archiveringsprocessen enigszins achter gebleven. Een aantal van de termen in dit boekje is nog niet gecodificeerd, sommige activiteiten hebben wel een eigen naam, zij het niet altijd passend. Wat ik hier bijvoorbeeld 'opnemen' noem, werd dikwijls registratie genoemd, naar de meest gebruikte methode van opnemen. Ook de term archiveringsysteem is trouwens van recente datum. De Engelse equi valenten, respectievelijk capture en record-keeping system zijn al wat langer ingeburgerd. Het uiteenrafelen van archivering in haar deelprocessen draagt bij aan de begripsvorming en zal helpen eventueel afwijkende termen uit oudere literatuur te begrijpen. Zo wordt het proces van het ontstaan van archiefdocumenten 'archiefvorming' genoemd (Engels creation), waar onder begrepen zijn zowel het maken van documenten als het ontvangen van documenten. Wat hier 'genereren' wordt genoemd is in feite hetzelfde, maar iets sterker uitgedrukt. 4.1 Opnemen Waarom Er zijn twee duidelijk te onderscheiden, directe momenten waarop het archivering systeem actief met zijn omgeving communiceert: het moment van het opnemen van een document in het systeem (dat het Engels aanduidt met het woord capture), en het moment van beschikbaarstellen, het raadplegen van documenten. Opnemen in het archiveringsysteem betekent het onttrekken van het beheer van een document aan het werkproces dat het genereerde. Dat hoeft niet te betekenen dat een document van het bureau van de behandelende functionaris wordt gehaald, maar vooral dat het onder controle komt van het archiveringsysteem. Het systeem weet dat het bestaat, waar het is, het kent zijn kwaliteit en status en neemt het beheer op zich. Dit klinkt allemaal erg abstract; hieronder probeer ik dat wat duidelijker te maken. Het archiveringsysteem neemt niet alle documenten op die in de organisatie circule ren, maar alleen die documenten die als archiefdocument (archiefstuk) kunnen worden aangemerkt; dat wil zeggen documenten die in een werkproces zijn gegene reerd of ontvangen, door dat werkproces zijn of worden gebruikt, en waarvan bewa-

Archiefschoolschrift | 2011 | | pagina 63