Woord vooraf De Archiefschool is sinds 1919 hèt opleidingsinstituut voor Nederlandse archivarissen. Het instituut draagt zorg voor de wetenschappelijke en hogere beroepsopleiding van archivarissen, vanaf 1995 in samenwerking met de Universiteit van Amsterdam en de Hogeschool van Amsterdam. Hoewel de Archiefschool met ingang van 2009 is opgegaan in de Hogeschool van Amsterdam is de naam blijven bestaan, ook als samenwerkings verband tussen beide hoger onderwijsinstellingen. Onder de naam Archiefschool@hva biedt de HVA ook cursussen en trainingen aan op het gebied van archiefbeheer. Zowel onderwijs als onderzoek vereisen dat de Archiefschool op de hoogte is van de laatste ontwikkelingen binnen de informatie- en archiefwetenschap. Elk jaar leveren de docent onderzoekers forse inspanningen om de verworven kennis te delen met studenten, archivarissen en andere informatiespecialisten. In dat kader is besloten om een nieuwe reeks in het leven te roepen: de Archiefschoolschriften. In deze reeks worden thema's en onderwerpen uitgewerkt die binnen de archiefweten schap en de praktijkuitoefening van het archiefvak een rol spelen. De boekjes zijn zeker niet alleen bedoeld voor het archiefonderwijs, hoewel ze daar uiteraard wel zijn voor geschreven. De boekjes geven immers de laatste stand van zaken met betrekking tot het betreffende thema of onderwerp weer. Ze zijn echter vooral bedoeld om een breder publiek te laten kennismaken met zaken die het archief en het archiefvak raken. Andere, verwante opleidingen kunnen er hun voordeel mee doen, maar ook degenen die al werk zaam zijn in het brede terrein van informatie- en archiefmanagement en archiefbeheer. De Archiefschoolschriften bevatten vooral inleidende teksten. De bedoeling van de Archiefschoolschriften is om ingewikkelde en soms ook controversiële zaken op een voor ieder begrijpelijke manier aan de orde te stellen. De geïnteresseerde lezer wordt voortdu rend verwezen naar literatuur waarin méér is te vinden over de behandelde onderwerpen. Archiveren. Een inleiding, dat als eerste in de reeks verscheen, geeft in een kort bestek een gedegen inzicht in wat archiveren nu eigenlijk betekent, welke belangen ermee worden gediend en waarom het zo'n belangrijke taak is binnen organisaties. Derde druk De eerste druk van deze uitgave was in vrij korte tijd uitverkocht. De noodzaak voor een herdruk is aangegrepen in 2006 om een aantal fouten te verbeteren. Afgezien van deze correcties, voornamelijk in de literatuurverwijzingen, is de tekst van de tweede druk niet herzien. Deze derde druk is aangepast aan nieuwe inzichten en de ontwikkelingen in de adminis tratie. De literatuurlijsten zijn geactualiseerd. Een index is toegevoegd.

Archiefschoolschrift | 2011 | | pagina 5