PIVOT De rijksoverheid is in 1991 met een grootschalige selectie operatie begonnen, PIVOT (Project Invoering Verkorting OverbrengingsTermijn). De grondslag van de selectie is het doel het handelen van de rijksoverheid in hoofdlijnen reconstrueerbaar te maken. In kwantatief opzicht was de verwachting dat 90, misschien wel 95% van de archiefdocumenten van na 1945 ver nietigd zou kunnen worden. Het project - dat formeel is afgerond, maar nog allerminst vol tooid - heeft destijds tot felle discussies met historici geleid, die de doelstellingen kritiseren en de methode aanvechten. Inmiddels heeft het project een voortzetting gevonden in het kader van het programma Informatie op orde. Bewaarbeleid Elke vorm van waardering is gebaseerd op een bewaarbeleid dat, direct of indirect, een uitvloeisel is van de missie en taakstelling van de bewarende organisatie. Een orga nisatie die tegen zo laag mogelijke kosten wil werken, zal eerder geneigd zijn maxi maal te vernietigen dan een organisatie die groot belang hecht aan de mogelijkheid tot afleggen van maatschappelijke verantwoording. Zeker voor de beslissing tot het bewaren voor onbepaalde tijd is een beleidsuitspraak van belang. Wat beoogt de bewarende instelling: de documentatie van de eigen geschiedenis? Of een reconstruc tie van de activiteiten op hoofdlijnen? Methoden De meest voor de hand liggende methode voor waarderen en selectie lijkt het stuk voor stuk beoordelen van de documenten op hun informatiewaarde of bewijskracht. Maar zelfs afgezien van de archieftheoretische vraag of die methode wel deugt, ze is onhaalbaar, zeker voor een archief van enige omvang. Een gemiddeld ministerie pro duceert - in papier omgerekend - jaarlijks ongeveer 1000 strekkende meter archief, wat een arbeidsintensieve, stuksgewijze analyse en waardering tegen acceptabele personele kosten feitelijk onmogelijk maakt. Een algemeen toegepaste methode is de waardering en selectie van hele categorieën documenten en bestanddelen, zoals kwitanties, dagafschriften, rekeningen, huur subsidiebeschikkingen of personeelsdossiers. Soms worden dan van zulke te vernieti gen categorieën documenten enkele voorbeelden of een steekproef bewaard. De meest radicale methode van waardering is de zogenaamde functionele selectie. Niet de documenten worden beoordeeld, maar de organisatorische functies die de documen ten genereren. Het criterium voor bewaring of vernietiging is dan de mate waarin de archiefschoolschrift 1 /archiveren. een inleiding

Archiefschoolschrift | 2011 | | pagina 54