Literatuur hoofdstuk 2 2.1 2.2 2.3 archiefschoolschrift 1 /archiveren. een inleiding Een goede inleidende tekst over de systeembenadering is N.J.T.A. Kramer en J. de Smit, Systeemdenken. Leiden/ Antwerpen: Stenfert Kroese, 1982 (verschillende herdruk ken). Een systeemvisie op organisaties geeft: A.C.J. de Leeuw, Organisaties: Management, analyse, ontwerp en verandering. (Assen/Maastricht: Van Gorcum, 19884). Horsman geeft een beknopte archivistische toepassing in 'Archiefsystemen en kwaliteit', in: PJ. Horsman, F.C.J. Ketelaar en T.H.P.M. Thomassen (red), Naar een nieuw paradigma in de archivistiek. 's-Gravenhage: Stichting Archiefpublicaties, 1999, 85-105. Een weliswaar moei lijk, maar conceptueel baanbrekend artikel is: David Bearman, 'Record-keeping systems', Archivaria (1993); herdrukt in: David Bearman, Electronic evidencestrate gies for managing records in contemporary organizati ons. Pittsburgh, Archives Museum Informatics, 1994. De dynamische functie van het archiveringsysteem benadrukken Kees Koenen en Paul Baak, Het geheugen als actieve kracht. De archieffunctie binnen de digitale overheid. Den Haag: Digitale Duurzaamheid, 1999. De beschrijving van het archiveringsysteem is oorspron kelijk ontleend aan Peter Horsman, Digitaal Archiveren (Den Haag: Rijksarchiefdienst, 1998). Een uitgebreidere beschrijving in zijn dissertatie, Abuysen ende disordiën. Archiefvorming en archivering in Dordrecht 1200-1920. (Amsterdam, 2009; handelseditie Den Haag, 2011); aan deze publicatie is ook de definitie ontleend. Op de ISO 15489:2001 voor records management is gebaseerd: Elizabeth Shepherd and Geoffrey Yeo, Managing Records. A Handbook of Principles and Practice. London: Facet, 2003. Verouderd, maar daarom nog niet helemaal onbruikbaar is het klassieke: P. Noordenbos, Overheidsdocumentatie: handleiding voor de documenta tie der overheidsadministratie en haar toepassing voor de praktijk. Alphen aan den Rijn, 198513. De eerste druk verscheen in 1926. Actueler is het eerder genoemde Archiefbeheer in de praktijk. Voor het plaatsen van het archiveringsysteem in een breder perspectief van infor matievoorziening is nuttig K. van der Meer, Documentaire informatiesystemen. Den Haag: Biblion, 20003. Er is de afgelopen jaren een aantal, veelal Engelstalige handboeken op het gebied van 'records management' (Nederlands equivalent: documentaire informatievoor ziening) verschenen. Het meest zal worden verwezen naar het hierboven genoemde boek van Shepherd and Yeo. Enkele andere zijn: Ira A. Penn, Gail Pennix and Jim Coulson, Records Management Handbook. Aldershot: Gower, 19982. Jay Kennedy and Cherryl Schauder, Records Management. A Guide to Corporate Record Keeping. French Forest: Longman, 20002. Patricia Wallace, Jo Ann Lee and Dexter R. Schubert, 7 Englewood Cliffs: Prentice Hall, 1992. Judith Read Smith and Norman F. Kallaus, Records Management. Cincinnati: South-Western Educational Publishing, 199 76. Ooit trend zettend en nog steeds lezenswaard: T.R. Schellenberg, Modern Archives. Principles and Techniques. Melbourne: F.W. Cheshire, 1956. Heruitgave SAA Archival Classics Series, Chicago, 2003. Een radicaal andere benadering kiest Steve Bailey, Managing the Crowd. Rethinking the future for records management for the Web2.0 world. (London, 2008). Voor het kwaliteitsdenken in archivering zie NEN-ISO 15489: 2001 en de in hoofdstuk 1 genoemde publica ties. Zie ook M.H. Olsen and G.B. Davis, Managament Information Systems. Conceptual Foundations, Structure and Development. New York: McGraw-Hill, 1984. Voor een informatiekundig perspectief: G.P.A.J. Delen, H.J. Kouwenhoven en D.B.B. Rijsenbrij, Kwaliteit van producten. Rijswijk: CAP Gemini, 1991 en T.M.A. Bemelmans, Bestuurlijke informatiesystemen en auto matisering. Z.pl: Kluwer, 19987. Zie ook de in hoofdstuk

Archiefschoolschrift | 2011 | | pagina 48