Literatuur hoofdstuk 1 1.1 1.2 1.3 archiefschoolschrift 1 /archiveren. een inleiding Voor het begrip archief als procesgebonden informatie: T.H.P.M. Thomassen, 'Een korte introductie in de archi- vistiek', in: PJ. Horsman, F.C.J. Ketelaar en T.H.P.M. Thomassen (red), Naar een nieuw paradigma in de archivistiek. 's-Gravenhage: Stichting Archiefpublicaties, 1999, 11-20. Hieraan is ook de definitie ontleend. Definities die aansluiten bij de archivistische traditie in: A.J.M. den Teuling, Archiefterminologie voor Nederland en Vlaanderen. 's-Gravenhage: Stichting Archiefpublicaties, 2003. Een uitgebreidere versie van de terminologie is de archiefwiki (www.archiefwiki.nl). Een postmoderne benadering koos F.C.J. Ketelaar in zijn inaugurale rede, Archivering en archivalisering. Alphen a/d Rijn: Samsom, 1997. Hij laat aan archivering 'archi valisering' voorafgaan, dit wil zeggen de beslissing om informatie vast te leggen en te bewaren. Zie voor een uitvoeriger overzicht van de postmoderne richting in de archiefwetenschap: Terry Cook, 'Archival Science and Postmodernism: New Formulations for Old Concepts', Archival Science 1:1 (2001), 3-24; voorts Archivaria 51 (2001) en Archival Science 2:1-2 en 3-4 (2002). Voor functies van archieven naast de eerder genoemde Korte Introductie is van belang Omslag in Opslag. Terugkeer naar informatievoorziening. 's-Gravenhage: Ministerie van Binnenlandse zaken, 1991Voorts: A.J.M. den Teuling, Archiefvorming', in: F.C.J. Ketelaar, A.J.M. den Teuling en J.U. van Wijngaarden, Archiefbeheer in de praktijk. Alphen aan den Rijn: Kluwer, 1986- (losbla dig), aflevering 0500. Voor een strikt administratief-juri- dische opvatting: J.P.W.A. Smit, 'De definitie van het begrip archief', Nederlands Archievenblad 53 (1948/9) 33-35. Een vergelijkbare opvatting bij Luciana Duranti, Diplomatics. New Uses for an Old Science. Lanham (Ma):Scarecrow Press, 1998. Het onderwerp kennis management staat de laatste jaren zeer in de belangstel ling. Slechts één titel uit vele: Mathieu Weggeman, Kennismanagement: de praktijk. Schiedam: Scriptum, 20033. Zelden besteden boeken en artikelen over dit onderwerp aandacht aan het archief als kennisbron. Voor Nederlandse definities van archiefbescheiden zie Archiefterminologie. Zie voor de traditioneel archivisti sche opvatting ook J.L. van der Gouw, Inleiding in de archivistiek. Zwolle: Tjeenk-Willink, 1955. Het boekje grijpt terug op het klassieke archivistische handboek uit 1898 van Muller, Feith en Fruin; opnieuw uitgegeven in P.J. Horsman, F.C.J. Ketelaar en T.H.P.M. Thomassen, Text en context van de Handleiding voor het ordenen en beschrijven van archieven van 1898. Hilversum: Verloren, 1998. Voor het concept vanuit diplomatisch perspectief: Duranti, Diplomatics. John Mackenzie Owen stelde het document als eenheid in een digitale omgeving ter dis cussie op de 8e dag van het document, 14-9-1999. www. hum.uva.nl/bai/home/jmackenzie/pubs/jmo-dvd.htm. Over het document als archiefstuk, in het bijzonder de 'recordness': Kerstin Abukhanfusa (ed), The Concept of the Record. Report from the Second Stockholm Conference on Archival Science and the Concept of the Record, 30-31 May 1996. Stockholm: Riksarkivet, 1998. Over het historische proces van verschriftelijking is het boek van Clanchy een klassieker: M.T. Clanchy, From Memory to Written Record. England 1066-1307. Oxford and Cambridge: Blackwell, 19932. Een Europees over zicht in: Richard Britnell (ed), Pragmatic Literacy, East and West, 1200-1330. Woodbridge: Boydell Press, 1997. Een goede inleiding in het Nederlands is Marco Mostert, Oraliteit. Amsterdam: Amsterdam University Press, 1998. Over de invloed van de technologie op archivering bestaat een uitgebreide literatuur. Klassieke studies zijn: Cynthia J. Durance (comp.), Management of Recorded Information. Converging Disciplines.

Archiefschoolschrift | 2011 | | pagina 30