beschikbaarstellen van archieven, die door andere organisaties of personen zijn gevormd. Ze zijn dus, tot op zekere hoogte, vergelijkbaar met bibliotheken. Ze beschikken niet alleen over faciliteiten voor bewaring, maar ook voor raadpleging. Overheidsarchiefdiensten zijn openbare instellingen, waar raadpleging voor iedereen kosteloos is. Veel particulie re archiefdiensten hanteren dezelfde of vergelijkbare normen. Soorten Enkele grote ondernemingen beschikken over een eigen archiefdienst, die in de eerste plaats voor het eigen bedrijf werkt als verlengstuk van de administratie. Ze beheren archiefdocumenten van bedrijfsonderdelen, die daar niet meer nodig zijn, maar naar inzicht van het bedrijf niet vernietigd mogen worden. Dikwijls heeft het centrale archief een zekere toezichthoudende functie op de kwaliteit van de onderdeelsarchie ven. Enkele voorbeelden: ABN-AMRO, DSM, Heineken, ING, Corus Staal, Philips, etc. Overheidsorganisaties zijn wettelijk verplicht hun oudere archieven over te brengen naar een openbare archiefbewaarplaats. Rijksorganen en provinciale instellingen doen dat naar rijksarchieven, gemeentelijke instellingen naar de gemeentelijke archiefbe waarplaats. Niet elke gemeente heeft overigens een eigen, afzonderlijke archiefdienst. Veel kleinere gemeenten laten het beheer van oudere archieven bij de secretarie; een aantal is een samenwerkingsverband (een zogenaamde gemeenschappelijke regeling) aangegaan in de vorm van een streekarchief. Enkele grotere waterschappen hebben ook een eigen archiefdienst, andere nemen deel in een gemeenschappelijke regeling. Een aantal archiefdiensten is inmiddels samengevoegd met een andere erfgoedinstel ling, zoals een bibliotheek of een archeologisch centrum. Verschillende rijksarchieven vormen samen met het gemeentearchief ter plaatse, of een bibliotheek (zoals in Friesland) een regionaal historisch centrum. Naast openbare archiefdiensten en bedrijfsarchieven is er een aantal bijzondere instellingen die archieven en ander documentair materiaal beheren, over een bepaald thema of onderwerp, zoals het Katholiek Documentatie Centrum, het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis, het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie (NIOD), het Internationaal Archief voor de Vrouwenbeweging (Aletta), het archief van het Bisdom Rotterdam, of het Historisch Documentatie centrum voor het Nederlands Protestantisme. archiveren

Archiefschoolschrift | 2011 | | pagina 25