Veranderingen in het archieflandschap: de digitale revolutie Dit artikel beschrijft de 'omslag in opslag' als gevolg van de voortschrijdende digita lisering en de komst van internet. Zal de kloof tussen dynamisch en statisch archief verdwijnen? Controleerbare en betrouwbare overheid Archieven worden niet bewaard om het bewaren en worden niet gevormd om de historicus ter wille te zijn. Een goede administratie is eenvoudigweg het beste wapen tegen corruptie en draagt bij aan een controleerbare en betrouwbare overheid en voedt het nationale geheugen. Goede archiefvorming en adequaat archiefbeheer dragen bij aan het democratisch proces en de dienstverlening aan de burger. Vandaar dat men in ontwikkelingssamenwerking tegenwoordig niet alleen aandacht besteedt aan infrastructurele werken, maar ook aan de informatiehuishouding van de over heid. Als je een goed bevolkingsregister hebt en dus de samenstelling van je bevolking kent, dan weet je hoeveel scholen, ziekenhuizen en bejaardentehuizen er moeten worden gebouwd. Een goed en betrouwbaar ingericht kadaster voorkomt dat men elkaar de hersens inslaat over een betwist stuk land. Tegen de tijd dat archieven worden opgeslagen in archiefbewaarplaatsen, nadat ze hun directe nut voor de administratie hebben verloren, worden ze voer voor historici en andere onderzoekers en betreden we de wereld van het erfgoed. Overheidsinstellingen zijn volgens de Archiefwet verplicht om hun archieven in bewaring te geven, particuliere instellingen en personen doen dit vrijwillig. Beide soorten archieven vullen elkaar aan en zijn onontbeerlijk indien een historicus het beeld van een samenleving in een bepaalde periode wil reconstrueren. Archieven zijn er uiteraard ook voor de recht- en bewijszoekende burger die bijvoorbeeld wil weten hoe het staat met zijn of haar pensioenrechten. 13 rené spork

Archiefschoolschrift | 2010 | | pagina 8