Het E-depot bij het Stadsarchief Amsterdam. Een update over de huidige stand van zaken Bewaren In 2007 is het Stadsarchief Amsterdam (SAA) begonnen met het projectmatig neerzetten van een bewaaromgeving voor digitale archiefbescheiden. Het SAA was al langere tijd actief met het doen raadplegen van met name gescand materiaal en indexen maar nu bleek het ook noodzakelijk om een robuuste digitale bewaaromgeving te bouwen die voldoet aan de regelgeving en die het mogelijk maakt om bestanden langdurig, gecontroleerd te bewaren. Het SAA had eerder al de beschikking over een 'digitaal depot' gebaseerd op een standaard windows filesysteem. Er werd een aanbestedingstraject opgestart waarin partijen werden uitgenodigd een aanbieding te doen en actief mee te denken. Winnaar van deze aanbesteding werd DataMatters met een Hitachi HCAP oplossing. Deze oplossing is vooral gericht op het gecontroleerd bewaren van (grote) hoeveelheden bestanden. De gekozen oplossing is een product wat zo standaard mogelijk kan worden ingezet voor het bewaardeel van ons E-depot. Onder E-depot verstaan wij de verzameling systemen die het tezamen mogelijk maken om de stappen van het bekende OAIS model te kunnen uitvoeren. Om te komen tot een zo hoog mogelijke betrouwbaarheid zijn alle componenten binnen de bewaaromgeving minimaal dubbel uitgevoerd. Tevens is er een gecontroleerde co-locatie in bedrijf die een veiligheidskopie van de opgeslagen objecten bewaart. Ook de metadatasystemen zullen op die locatie een back-up systeem krijgen. Metadata Een grote rol in dit E-depot is weggelegd voor ons metadatabeheersysteem. Het SAA gebruikt voor de inhoudelijk ontsluiting één systeem. Hierdoor wordt dit systeem de centrale spil in het vastleggen van metadata. Vanuit dit systeem sturen we dan ook de processen aan voor beheer binnen het depot. Het innemen van objecten in het depot kan bijvoorbeeld alleen wanneer de metadata over deze objecten eerst wordt vastgelegd binnen de metadatabeheeromgeving. Vanuit deze omgeving wordt een autorisatie bestand aangemaakt waarmee de objecten kunnen worden ingelezen in de bewaar- omgeving. Een soortgelijke procedure geldt voor andere acties in het bewaardepot (exporteren, bewaartermijnen, toevoegen, metadata toevoegen aan een object, migratie, aansturing en in bijzondere gevallen vernietiging). Raadpleging Vanuit het digitale depot kunnen bestanden worden geëxporteerd naar de raadpleeg- omgevingen (Beeld- en Archiefbank). Hiervoor wordt zoveel mogelijk gebruik gemaakt van open standaarden. Dit om een maximale flexibiliteit te verkrijgen in het gebruik van verschillende componenten. De twee raadpleegomgevingen worden continue doorontwikkeld om de klanten een steeds hoger niveau van dienstverlening te kunnen bieden. Ook wordt er nagedacht over dienstverlening aan specifieke groepen binnen het concern Amsterdam. Deze groepen hebben vaak specifieke dienstverleningsvragen met name over de door hun geleverde data. Ook wordt nage dacht over het ontsluiten door middel van zogenaamde internetcrowds. De crowds kunnen worden ingezet om hun kennis te gebruiken voor het effectief ontsluiten (metadateren) van archief- en/of collectiestukken. Openstandaard De architectuur van de oplossing kenschetst zich door het gebruik van blackboxes met functionaliteit die door middel van openstandaard koppelvlakken met elkaar worden verbonden. Wat ik met blackboxes in deze context bedoel is dat wij de onderdelen van onze architectuur benaderen als backboxes. Namelijk een stuk functionaliteit wat via openstandaarden verbind naar andere elementen. Het is niet zo dat wij niet (willen) weten wat er binnen zo'n blackbox gebeurd. In tegendeel. Wij willen daarvan juist goed op de hoogte zijn en besteden daar ook veel tijd aan. Maar we willen onze architectuur zo flexibel laten zijn dat we functionaliteit (blackbox) kunnen vervangen door betere functionaliteit of techniek. Door onze benadering van blokken verbonden door openstandaard koppelvlakken denken wij dat te kunnen realiseren. Er is dus uitdrukkelijk geen sprake van één oplossing maar van meerdere deeloplossingen die opgeteld de totaal oplossing vormen. Hierdoor kan in de toe komst flexibel worden ingespeeld op nieuwe ontwikkelingen en/of voortschrijdend inzicht, want de inzichten zullen zeker veranderen door actief met deze materie bezig 106 sander ujzanovitch* teamleider digitaal beheer Stadsarchief Amsterdam. digitale depots in nederland 107

Archiefschoolschrift | 2010 | | pagina 55