Woord vooraf Hogeschool van Amsterdam De Stichting Archiefpublicaties rekent het tot haar taak ontwikkelingen op vakgebied door middel van publicaties breder bekend te maken. Enkele jaren geleden werd daarvoor samen met de toenmalige opleiding voor archivarissen, naast de serie Jaarboeken, een tweede reeks gestart met de naam Archiefschoolschrift. In deze 'schoolschriftjes' wordt kennis vanuit de opleiding gedeeld met studenten, archivarissen en andere informatie specialisten. Daarbij worden thema's en onderwerpen uitgewerkt die de laatste stand van zaken geven met betrekking tot dat onderwerp, waarmee ook een breder publiek kennis kan maken met zaken die het archiefvak raken. In de reeks zijn, mede als gevolg van de veranderingen in de archiefopleiding, een tijd geen nieuwe delen verschenen. Het doet de Stichting Archiefpublicaties dan ook genoegen dat er nu door samenwerking met de Hogeschool van Amsterdam weer perspectief is op nieuwe delen. Dit deel raakt de digitale toekomst van archiefdiensten. Het gaat over de basis voorwaarde daarvoor, het E-depot. Het E-depot, dat is een goed functionerende omgeving voor digitale informatie, een omgeving waar de informatie veilig is, waar ze voor lange tijd beschikbaar is en waaruit de (veeleisende) gebruiker informatie professioneel, betrouwbaar en snel kan raadplegen. Het ontwikkelen van zo'n omgeving en het inrichten van de organisatie voor het werken daarmee behoren tot de grote uitdagingen voor de hedendaagse archivaris. Op allerlei plaatsen, in binnen- en buitenland, zijn vele deskundigen daarmee bezig. Zoals ook bij het Gemeentearchief Rotterdam, dat samen met het Nationaal Archief werkt aan de ontwikkeling van een E-depot. De hier gebundelde ervaringen van Rotterdam kunnen dienen als leidraad voor anderen. De ontwikkelingen van het Centraal Digitaal Depot van de Justitiële Informatiedienst, het digitaal depot van het Nationaal Archief en dat van de stadsarchieven van Amsterdam en Antwerpen bieden een breder perspectief. Het E-depot als avontuur kan alleen verschijnen dank zij de medewerking van velen. Allereerst natuurlijk de Hogeschool van Amsterdam, de opvolger van de Archiefschool, ook als het gaat om deze reeks. Verder komt dank toe aan het Gemeentearchief van Rotterdam voor de royale bijdrage waardoor deze publicatie breed kan worden verspreid en last but not least aan de auteurs en samenstellers van deze bundel. Het E-depot is een avontuur en deze bundel kan daarbij fungeren als gids. Met als eind doel dat toekomstige generaties blijvend toegang houden tot integere bronnen van het verleden - ongeacht de informatiedrager waarop ze zijn ontstaan. Yvonne Bos-Rops Voorzitter van de Stichting Archiefpublicaties Archiefschoolschrift 2, Het E-depot als avontuur. 2010 Stichting Archiefpublicaties Samenstelling en redactie: Dr. P.J. Horsman en R.W. Spork ontwerp - www.absoluutdesign.nl druk - Roels Printing, Lier Oplage: 600 ISBN 978-90-71251-33-7 Stichting Archiefpublicaties, 's-Gravenhage 2010 www.archiefpublicaties.nl Deze uitgave is mogelijk gemaakt door een financiële bijdrage van de Hogeschool van Amsterdam (Domein Media, Creatie en Informatie). Media, Creatie en Informatie Niets uit deze uitgave mag worden verveelvoudigd en/of openbaar gemaakt zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van de uitgever.

Archiefschoolschrift | 2010 | | pagina 4