Het digitaal depot van het Nationaal Archief: blijvend toegankelijk jacques bogaarts ruud yap remco verdegem marianne kooge* Creatie Waarmerken en/of Tekenen Valideren Conclusie Naast de voordelen van het creëren van één digitale werkstroom binnen archief- rechtelijke kaders, waaronder het bevorderen van het gebruik van de digitale handtekening is het CDD+ een archiefbeheersysteem dat de aanzet geeft tot een ontwikkeling waarmee hergebruik van archiefbescheiden in de uitwisseling van dossiers en documenten tussen ketenpartners mogelijk wordt. Er is een mogelijkheid een "ketendossier" te definiëren dat documenten bevat dat door meer dan één ketenpartner kan worden benut en een ketenbelang dient.5 De afgelopen twee jaar is door het Nationaal Archief een eerste versie van de Digitaal Depot applicatie ontwikkeld. Deze applicatie vormt de basis voor een digitaal depot systeem dat blijvende toegankelijkheid van digitale informatie garandeert. Maar wat is nu precies een digitaal depot, wat komt er allemaal bij kijken en hoever zijn we inmiddels gevorderd? Voor veel mensen is een digitaal depot een voorziening waar je digitaal archiefmateriaal in stopt en waar je na verloop van tijd datzelfde materiaal weer uit kunt halen. Een depot dat op deze manier werkt, is echter niets meer dan een betrouwbare opslag. Van een digitaal depot wordt binnen de archiefwereld meer verwacht. Zo moet een digitaal depot ook in staat zijn om het opname-, beheer- en behoudproces optimaal te ondersteunen. Dit betekent onder andere dat binnen het digitaal depot een "archief van het archief" zal moeten worden bijgehouden, dat metadata conform de vereisten worden opgenomen en dat er sprake is van blijvende toegankelijkheid. Digitaal archiveren in de praktijk Een archiefvormer wil digitaal archief overdragen aan een archiefinstelling. Na enig onderhandelen resulteert dit in een formeel contract tussen de archiefvormer en de archiefinstelling. In dat contract wordt onder andere geregeld wat voor archief de archiefvormer gaat overbrengen en wie er geautoriseerd wordt om het archief bij het depot van de archiefinstelling aan te leveren. Het archief wordt via een directe archiefschoolschrift 2 het e-depot als avontuur Figuur 3. WTV: Waarmerk-, teken- en validatieservice 4 Oorspronkelijk verschenen in: Archievenblad, jaargang 114, nr. 2, maart 2010, p. 12-15. De figuren 1 en 3 zijn betrokken uit presentaties van JustlD. Eindrapport Vooronderzoek Centraal Digitaal Depot Strafrechtsketen voor de Justitiële Informatiedienst, Fase 1, Drs A.M. Barneveld Binkhuysen e.a., 20 juni 2006. 93 Jacques Bogaarts /ten tijde van de oorspronkelijke publicatie van dit artikel werkzaam als senior adviseur Digitale Duurzaamheid bij het Nationaal Archief en teamleider e-depot en teamleider Pilot BZK binnen het project Digitaal Depot. Tegenwoordig werkzaam als adviseur Digitale Duurzaamheid bij de Justitiële Informatiedienst. Ruud Yap programmamanager Digitaal Depot Diensten bij het Nationaal Archief en teamleider Pilot RHC's binnen het project Digitaal Depot. Remco Verdegem programmamanager Infrastructuur het Nationaal Archief en project manager Digitaal Depot. Marianne Kooge communicatie adviseur Nationaal Archief.

Archiefschoolschrift | 2010 | | pagina 48